הושכר ללמד תלמידים בזמנים שונים האם דינו כפועל או כקבלן

שאלה:

שלום. ראובן הוא מלמד וגם מרצה שעובד אצל שמעון( שמעון הוא בעצם מנהל קהילה שהציע לראובן לעבוד אצלו בקהילה בתחום של קירוב רחוקים ליהדות) : ביום ראשון ראובן מוסר שיעור משעה 11 עד 13, מיום שני והלאה הוא מוסר שיעור גם בערב מ18 עד 20, אבל יחד עם זאת תפקידו של ראובן כולל ליצור קשר דרך טלפון עם אנשי קהילה שמתקרבים ליהדות ולקבוע עתים לשיעורי תורה פעם או פעמיים בשבוע, מתי שנוח לאנשים המתקרבים, ואין זמן קבוע לשיעורים האלה(למשל יכול להיות שאותו בן אדם יכול לבוא ביום שני ב17, ובשבוע הבא זה יהיה יום שלישי ב16). בכל זאת יש גם כאלה שמידי שבוע באים דווקא ביום ובזמן מסוים. בתחילת חודש ראובן מקבל משמעון משכורת עבור החודש שעבר, כל פעם זה סכום קבוע, בוא נגיד אלף דולר. אז השאלה היא מה דינו של ראובן: פועל (שכיר יום) או קבלן? בתודה מראש.

תשובה:

שלום וברכה,

המלמד דינו כפועל ולא כקבלן.

בהצלחה.

מקורות:

נחלקו הפוסקים מהו פועל ומהו קבלן. מעט מהפוסקים סוברים שפועל מקבל לפי שעה או יום או חודש. וקבלן מקבל על התוצאה. ולפ"ז העובד שהוזכר בשאלה שמקבל עבור כל חודש, ולא נדרש על תוצאה אלא על לימוד עם תלמידים, הרי דינו כפועל.

לרוב הפוסקים פועל הוא אדם שמשועבד בזמנים מסוימים. ואילו קבלן משועבד לתקן ולא משועבד על זמנים מסוימים כלל. והקבלן יכול לעשות את עבודתו מתי שרוצה ואין המעביד יכול להכריחו לעבוד עכשיו. ואילו בפועל משועבד על זמנים מסוימים, והמעביד יכול להכריחו לעבוד באותם שעות.

ולכן במלמד הנ"ל משועבד על זמנים מסוימים, ולא יכול לעשות עבודתו כשירצה, ובזמנים שהתלמידים רוצים ללמוד חובת המלמד ללמד אותם, ולכן דינו כפועל.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל