לתרומות לחץ כאן

יום כיפור לאחר ניתוח בריאטרי

שאלה:

שלום הרב. עברתי ניתוח סליב להצרת קיבה וביום כיפור יעבור חודשיים ושבוע האם צריך לצום כרגיל? אשמח מאוד לקבל תשובה ברורה בנושא כיוון שהבנתי שהרופאים הם בעמדה שלא טוב לצום. תודה

תשובה:

בניתוחי שרוול שיש בו כריתה של חלק מהקיבה חודשיים שלושה אחר הניתוח אין לצום, וגם אחר כך צריך התייעצות עם רופא [מחשש להתייבשות], אתה במצב גבולי מבחינת הזמן, לכן הייתי מתייעץ עם הרופא ואם הוא אומר שלא לצום יש לשמוע לו. אני מניח שבכל מקרה לא צריך לאכול רגיל וניתן להסתפק באכילה ושתייה לשיעורין. הצום מוקדם מידי עלול לגרום לקרע בקיבה ודליפה של מזון לחלל הבטן, דבר מסוכן.

רפואה שלמה

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. האכילה לשיעורים בדרך כלל באדם מבוגר היא 40 סמ”ק שתייה ו30 סמ”ק אכילה. באדם שפי הבליעה שלו קטן יותר ומצוי אצל נשים, אין לשתות יותר מ33 סמ”ק, וההפרש הוא לא פחות מ9 דק’ שזה השיעור המחמיר בכדי אכילת פרס לענין זה [ראה שו”ת חתם סופר ח”ו סי’ טז]. כמו בן שמי שנזקק ליותר יאכל בהפרשים של 4 דק’ שזו שיטה רווחת בכדי אכילת פרס, ולא יאכל חלילה יותר מכשיעור כשאין בכך צורך. החכם עיניו בראשו, שאם יודע שיזדקק לשתייה מרובה יקפיד לשתות באותם הפסקים שלא יגיע למצב שיזדקק חלילה לשתות בבת אחת יותר מכשיעור ללא צורך.
    יש כוסיות מדידה בבתי ההוראה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל