תרומות – לחץ כאן

סעודה שלישית לפני מנחה

שאלה:

שלום,האם מותר לאכול סעודה שלישית של שבת לפני תפילת מנחה? אני רואה ברוב האתרים שאסור,אנחנו מתפללים מנחה ב 17:50 ,אז עוברות המון שעות מהסעודה השנייה ועד השלישית ואני די רעב,אשמח לתשובה,תודה

תשובה:

שלום רב

המנהג לכתחילה לאכול סעודה שלישית אחרי תפילת מנחה וזאת משני טעמים: א. כיון שהגיע זמן התפילה אסור להתחיל בסעודה עד שיתפלל [ויש שדחו טעם זה כיון שהוא אמור לענין סעודה גדולה בדוקא שרגילים להאריך בה כמה שעות ולא לגבי סעודה כזו]. ב.  על פי הקבלה, כל סעודה קודמת לה התפילה השייכת לה.

אולם, מי שקשה לו מאיזו סיבה לנהוג כך, רשאי בדיעבד לאכול לפני התפילה [וכך נוהגים רבים בערב פסח שחל בשבת, שאוכלים סעודה שלישית לפני שעובר זמן אכילת חמץ].

מקורות:

ראה רמ”א סי’ רצא סעי’ ב ובמשנה ברורה שם שהזכיר את הטעם הראשון, וע”ע ערוך השולחן שם סעי’ ד שהביא את הטעם השני.

Join the Conversation

8 Comments

  1. אז עדיף לאכול משהו קטן לפני שאני יוצא לתפילת מנחה ,ורק שאני חוזר הביתה מהמנחה- בסביבות 18:30 לאכול סעודה שלישית,ואז לצאת לתפילת ערבית?

  2. אני אוכל טוב מאוד בסעודת בוקר, פשוט אני מסיים את הארוחה ב 11 ורק בסביבות 18:30 זה סעודה שלישית(זה יוצא 7 וחצי שעות בין הארוחות)אם אי אפשר -אני יאכל משהו קטן לפני תפילת מנחה

  3. בשתי הסעודות הראשונות זו ממש חובה, בסעודה שלישית בדיעבד מי שקשה לו מאוד יכול לצאת ידי חובה גם במיני מזונות. אבל לכתחילה וכך נהגו ישראל, אוכלים פת.

  4. ברור שיש חיוב ברת המזון בכזית, אלא שספציפית על קיום מצות סעודת שבת יש שחייבו אכילת כביצה שהיא זני כזיתים, אבל ברכת המזון בכל מקרה לכל הדעות יש גם בכזית.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל