לתרומות לחץ כאן

קבורת נפל / אבלות על נפל

שאלה:

אני לפני השראת לידה – בוארו- אצל עובר מת. בשבוע 15 להריון עם עובר שתואם לשבוע 13. ברצוני לשאול לגבי קבורה (העובר אמור לצאת בשלמותו בשיטה זו. ממה שהבנתי) וכן לגבי הבטה בו. חשוב לי. האם בעייתי?

תשובה:

שלום וברכה

אין אבלות על נפל, לגבי חיוב קבורה ראה במקורות שבהפלה כה מוקדמת אין חיוב קבורה.

אין בעיה להביט בנפל, אבל מבחינה רגשית הייתי מציע להמנע מכך, זה לא מראה רגיל לאנשים שלא עוסקים בכך וזה מיותר…

שיהיו בשורות טובות ותזכו לזרע של קיימא!

והעיקר לזכור שהפלות מוקדמות זה חלק מתהליך ההולדה, זה מצוי מאוד ואין צורך לדאוג מזה אלא אם כן מדובר בהפלות חוזרות שאז כדאי לפנות לבדוק אם יש לכך סיבה.

שבת שלום

מקורות:

על כך שאין דיני אבלות על נפל שלא חי שלושים יום,ראה שו”ע יו”ד סימן שמ ס”ל. סימן שעח ס”ו.

הפוסקים חולקים בנושא האם יש חיוב קבורה בנפל או לא. דעת המגן אברהם (תקכו ס”ק ג’) שיש חיוב קבורה גם בנפלים. וכן כתבו חתם סופר או”ח קמד, שו”ת אבני נזר יו”ד תע”ב, אבני צדק יו”ד קמה, שו”ת מנחת אלעזר ח”א סי’ נב שהאריך בזה. ויש שחולקים וסוברים שאין חיוב קבורה בנפלים, ראה שו”ת בנין ציון קי”ג, ור’ יונתן אייבשיץ בספרו בינה לעיתים על הרמב”ם (הלכות יו”ט פ”ב ה”ג). אולם הלכה למעשה המנהג הוא לקבור עוברים.

אכן בשו”ת שואל ומשיב (הובא במשמרת שלום אבלות אות קיג) ציין דוקא אם נולד בחודש החמישי כשהוא שלם באבריו. ובשו”ת מהרש”ם ח”ד סי’ קמו ציין כבר על חודש רביעי. אני לא בטוח שהזמנים הללו הם בדוקא, העיקר שיש ראשו ורובו כלומר יש צורה של עובר, אז הוא חייב בקבורה, אבל בהפלה כה מוקדמת, עובר שתואם לשבוע 13 ודאי אין חיוב קבורה [שבוע 13 זה בעצם שבוע 11, כיון שהחישוב של הרופאים הוא תמיד לפי תאריך וסת אחרון וההריון הוא שבועיים אחר כך…]. ראה באבני נזר שם שהביא מהב”י בשם הרמב”ן בסי’ שעד כי מעיקר הדין קבורה הוא בראשו ורובו.

הצטרף לדיון

2 תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל