סנדק מחלל שבת

שאלה:

שלום,
בע"ה אנחנו מצפים לבן. אבא של בעלי לא שומר שבת ומצוות ואיש חולה. כנ"ל גם אבי.
אנחנו מאוד רוצים שבעלי ישב כסנדק לבננו.
בעלי בעל מידות טובות מאוד. שומר כשרות והמון מצוות. לצערי כרגע לא שומרים שבת.
האם ולמרות רצוננו הרב יש בעיה שהוא ישב כסנדק?
תודה.

תשובה:

שלום רב,

יש הקפדה רבה מאוד שהסנדק יהיה ירא שמים, כבר הובא בפוסקים הקדמונים שהסנדק משפיע על הילד הנימול, ולכן עדיף להביא רב או שאר יהודי ירא שמים שישמש כסנדק, ולא מחלל שבת חלילה. אלא שכדי למנוע מריבה וכעס במשפחה, תנסו להביא רב שמוסכם על כולם שהוא תלמיד חכם חשוב, שגם האבא יבין מדוע רציתם לכבד את אותו רב במקומו. אם מסבירים שהנושא כאן הוא פשוט להביא רב חשוב בכל קנה מידה שיברך את כולם, אני מאמין שכולם יוכלו להבין את זה.

עשו כל מאמץ לעשות את הצעד החשוב הזה! שמירת השבת היא הדבר הכי מקודש שיש לעם היהודי, יהודים בכל הדורות מסרו נפש על שמירת השבת! לכו על זה ואני משוכנע שבורא עולם יעטוף אתכם באהבתו ובחמלתו בכל המובנים! המתנה הכי טובה ויקרה שאתם יכולים לתת לבנכם, זה בית ששומרים בו שבת, זה בית אחר, טהור קדוש ונעים. אם תעשו זאת, תוכלו לקחת את הסנדקאות אליכם.

לידה קלה ורוב נחת!

מקורות:

ברמ”א ביו”ד סימן רס”ד סעיף א’ מבואר בשם האו”ז ומהרי”ל שיש להדר שהסנדק יהיה צדיק גדול. וטעם הדבר מבואר בלבוש שזהו מפני שהצדיק מכווין כוונות קדושות וגורמים על ידי כן שהילד יהיה כמותם, אמנם הרקנטי מבאר שזהו מפני שאליהו הנביא בא לברית ויושב על הכסא לכן צריך שיהא הסנדק צדיק כדי שאליהו יתרצה לבא,
ולכן מטעמים אילו צריך להמנע ולא לתת סנדקאות לאדם רשע, עוד יש לתת טעם לפי הדעות שסוברים שאין לתת לקטן להיות סנדק מפני שמבואר במהרי”ל שהסנדק נחשב כאילו שהוא מקטיר קטורת, וזה לא מתאים שקטן יקטיר קטורת, ואם אמרו על קטן צדיק שאין ראוי שיקטיר קטורת ק”ו שאדם רשע כל כך אין ראוי כלל שיקטיר קטורת ויש להמנע ולא לתת לו להיות סנדק.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל