אדם שקצץ אילנות פרטיים לצורך סוכתו

שאלה:

אני מתארח אצל מישהו שקטף סכך לסוכה מיער שכנראה ברשות קק"ל, עצי במבוק עליהם הוא רוצה להעמיד את הסכך, ואת הסכך הוא קוטף מעצים בדרכים. לא של אנשים פרטיים, אלא ציבורי. הוא חושב שאין בזה בעיה.
לא מתאים שאעיר לו על זה כי הוא לא יגיב בטוב, וגם לא יקבל ממני. מה עכשיו אעשה בחג? הרי לא יוצאים בסוכה גזולה.
יש לך עצה בשבילי?
אולי אתקשר לקק"ל בעצמי אספר להם את הסיפור והם ימחלו על זה? אבל אלו רק פקידים ולא הממונים ממש. או שאשלם להם סכום כלשהו על הסכך מבלי שהוא ידע על כך, זה מועיל?

תשובה:

שלום וברכה,

אדם שגוזל קורות או אילנות שמיועדים לקורות, חייב הגזלן להשיב את הקורות. ואם בונה עם הקורות סוכה, נחשב שבונה סוכה עם עצים גזולים והסוכה פסולה שכתוב חג הסוכות תעשה לך ולא מהגזל. ובזה יש לבדוק אם היה יאוש ושינוי מעשה או שינוי רשות, הרי העצים שלו וחייב לשלם את דמיהם. והאם יש תקנת מריש, וכו'.
במקרה שלך שקצץ מקק"ל אילנות, חברת קק"ל אין להם כל שימוש באילנות הקצוצים, ומיד שכרת את העצים נעשו העצים הפקר, והכורת עבר באיסור גזל, אבל לא יכול להיפטר בהשבת העצים, אלא חייב לשלם את דמי האילנות, כיון שאין שום שימוש באילנות כרותים של קק"ל. ולכן אם בנה באילנות אלו סוכה גם אם אין יאוש ושינוי רשות או שינוי מעשה, הסוכה לא נקראת גזולה, כיון שהעצים לא שייכים לקק"ל, כיון שמיד עם כריתתם נעשו הפקר. והכורת עבר באיסור גזל, אבל דינו כמזיק ולא כגזלן. ויש לדון האם לו עצמו מותר לשבת בסוכה מדין מצווה הבאה בעבירה. אבל לאחרים אין שום איסור, כיון שיושב תחת עצים שכיום הם הפקר.
בהצלחה וגמח"ט.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל