לתרומות לחץ כאן

איפור קבוע / נדרה שלא לעשות טיפולים קוסמטיים פולשניים

שאלה:

שלום רב, עברתי בעבר ניתוח קוסמטי ונדרתי שלא אעשה יותר ניתוחים/שינויים אם הניתוח יצליח. היום אני רוצה לעשות איפור קבוע בגבות, נושא שמפריע לי. האם אני יכולה לעשות התרה לנדר הזה? והאם מותר לעשות איפור קבוע בגבות ( מדובר בשיטה שדוהה ויורדת אחרי שנה-שנתיים). תודה.

תשובה:

שלום וברכה

לצורך קוסמטיקה בלבד אין לעשות איפור קבוע, כיון שיתכן שהדבר אסור מן התורה ולכמה דיעות מדרבנן, אולם אין צורך להוריד את האיפור אם כבר נעשה.

במקום צורך כגון תיקון צלקת, המיקל יש לו על מי לסמוך, אבל זה רק בשעת הדחק.

איפור קבוע, כיון שאין בו ממש והוא עשוי לנוי ואינו מתקלקל במים, הוא אינו חוצץ בטבילה.

כיון שההיתר לעשות זאת הוא דחוק ובמקרים מאוד מסוימים, קשה למצוא נימוק הולם להתרת הנדר, נדר אי אפשר להתיר סתם, יש למצוא פתח – נימוק להתרה.

מקורות:

עי’ פסקי דין רבנים ירושלים (כרך ד עמ’ קנג), בדברי הרב ברוך שרגא, ונדפס כמאמר “איפור וכתובת קעקע”, תחומין יח (תשנ”ח), עמ´ 110-114, שהביא בזה את דיעות הפוסקים, אולם הראשל”צ הגר”ע זצ”ל הגם שבתחילה נטה קו לאסור לגמרי אולם לאחרונה חזר בו ופירסם תשובה ארוכה ומפורטת בספרו טהרת הבית חלק ג, ובו כתב שלצורך קוסמטיקה יש להחמיר לכתחילה והמיקל יש לו על מי לסמוך, ולצורך גדול כצלקת וכד’ יש להתיר לכתחילה.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. עקב הקביעות של האיפור יש בו חשש כתובת קעקע, אבל אינני בקי בפרטי השיטה. נדר בלב אינו נדר, למעט נדרי צדקה ויש שחששו גם בנדרי מצוה אחרים, אבל סתם נדר כמו זה – לא.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל