פדיון כפרות עכשיו

הזמנת מחלל שבת לשבת חתן תוך חילול שבת / מחחל שבת לעלות לתורה

שאלה:

שלום עבוד הרב,
תודה רבה על תשובתך לשאלתי הקודמת.
יש לי שאלה נוספת בנוגע לשבת חתן…
אחי התחתן אתמול ברוך השם, ובשבת הקרובה הורי שהם הוריו של החתן מתכננים שבת חתן בבית הכנסת הקרוב לביתם וגם זהו בית הכנסת שהו רוב חבריהם.
נוצרה בעיה שמשפחתה של הכלה רוצה להגיע לכבד בשבת חתן, אך הם מגיעים מעיר אחרת רחוקה יותר ועליהם לנסוע בשבת..מה עושים במצב כזה??
חלילה לא נרצה ליצור אי נעימות ולהגיד להם לא להגיע כי זה מחלל את השבת ואז ליצור מריבה בין המשפחות.
מה עושים במצב כזה ,מה ההלכות בנוגע לכך?
איך נפתור מצב כזה? האם לאפשר להם להגיע? או שעלינו לדרוש מהם לא להגיע ולהסתכן בסכסוך.
ובמידה וגבר ממשפחת הכלה בעל של האחות לדוגמא יגיע וירצה לעלות לתורה כאשר הוא חילל שבת ובא ברכב עלול לסכן מבחינה רוחנית את החתן (אחי) ?
ממתינה לתשובתכם תודה רבה מראש

תשובה:

שלום רב

בשום אופן לא ניתן להזמין אנשים מתוך ידיעה שהם נוסעים בשבת, גם במחיר עלבון. אם תעשו את זה בצורה נכונה ונעימה זה לא יגרום למריבה, תסבירו שהנושא של השבת חשוב לכם, ואם תעשו את זה בנעימות ומתוך הסברה ראויה וכבוד מוחלט, תוך הבטחה לסדר להם את המקום הכי נעים לשהות בו בשבת, זה יובן לגמרי.

לכתחילה לא מאפשרים לאדם מחלל שבת לעלות לתורה, בשעת הצורך גדול כשמדובר ממש בעלבון, מעלים אותו להוספה, כלומר מסדרים את החלוקה לשבעה קרואים בצורה שונה קצת, ומעלים אותו שמיני.

מקורות:

בנוגע להעלות לתורה אדם שמחלל שבת בפרהסיא כבר הורה בעל האגרות משה (או”ח ח”ג סי’ כא – כב) שבמקרה שידוע שהוא כופר ועושה את מעשיו מתוך הכרה, איסור גמור הוא להעלותו לתורה ואין לענות אמן אחר ברכותיו. וכך נקט גם על שאר הכיבודים. אולם, אם ידוע שהוא מאמין במצוות אלא שהוא מחלל שבת לתיאבון, אף שיש להמנע מלכבדו באחד מכיבודי בית הכנסת, ניתן להקל בכך בשעת צורך גדול, כגון היארצייט וכיוצא בזה שיש חשש שאם לא יכבדוהו עלולים לבוא לידי מחלוקת.

על כך שאדם המתקרב ליהדות רשאי לעלות לתורה, ראה מנחת שלמה ח”ב סימן ד’ אות י’.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל