תרומות – לחץ כאן

קריאת שמע על המיטה למי שנרדם וקם באמצע הלילה / ברכת האורח

שאלה:

שלום רב,
יש לי כמ שאלות לשאול.
א) אם אדם נרדם על המיטה ולא קרא קרית שמע שעל המיטה, והתעורר במהלך השינה ונזכר שלא קרא האם צריך לקרוא? ואם כן האם צריך לברך ברכות התורה.
ב) אומרים ששתי מלאכים מלווים את האדם שהוא חוזר מבית כנסת בערב שבת, ואם השולחן מסודר יפה בערב שבת המלאך הטוב אומר מאן שיהיה כך לשבת הבאה ואם לא מסודר המלאך הרע אומר אמן שיהיה כך לשבת,
ואז שרים להם "שלום עלכם". השאלה המתבקשת די מצחיקה אך אשל בכל מקרה, מה קורה במקרה שאדם לא הלך לבית הכנסת בערב שבת מה מלאכים לא באים לביתו? ואם כך אז אין טעם לשיר את השיר של שלום עליכם".
ג) בן נשי שמתארח אצל ההורים האם צריך לברך ברכת האורח,האם בן לא נשוי שגר לבד ובא להורים לשבת צריך לברך ברכת האורח? אפשר מקורות בבקשה.

תשובה:

שלום רב

  1. אם התעורר לפני עלות השחר ודאי הוא צריך לקרוא קריאת שמע, לגבי ברכות התורה ראה כאן.
  2. שאלה מענינת.. מסתבר שאם התפלל ערבית הוא זוכה לכך בלי ספק.
  3. אדם נשוי שאינו סמוך על שולחן הוריו ודאי אומר ברכת האורח, בזה אין ספק, הנדון הוא בבן גדול הסמוך על שולחן אביו ואינו נשוי, ובזה נחלקו חכמי הספרדים: בכף החיים למהרי”ח סופר זצ”ל סימן ר”א ס”ק י”ג כתב: ולכאורה נראה דהיינו דוקא באינו סמוך על שלחנו אבל בסמוך על שלחנו יש לו דין של בן בית ולא אורח ואינו צריך לברך ברכת האורח. אבל בספר כף החיים למוהר”ח פאלג”י כתב בסימן כ”ה סעיף מ”ג שאם הוא גדול אע”פ שסמוך על שלחן אביו צריך לברך ברכת האורח. וכנראה הכריעו לחומרא כדעה השניה.

    בהצלחה

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל