גרביים רטובות בשבת / כלים חלבי ובשרי במדיח / מקום הנחת תפילין של ראש

ב"ה
שלום וברכה!
רציתי לשאול כמה שאלות.
א-סכין כשירה שנוקתה במדיח כלים יחד עם כלים טריפה, יכולה להיות בעיה?

ב-מחילה מכבודכם. יש לי בעיה ברגל, בכף הרגל שכל פעם שאני דורך והולך אצבעות הרגליים מפרישות נוזלים, האם יכולה להיות בעיה של סחיטה?, במידה ואני הולך עם גרביים. האמת שאני לא הולך לבית כנסת עם גרביים מסיבה זו, האם אני נוהג נכון???(בתקווה שלא)

ג-אצלי השיער מעל המצח (במקום הנחת התפילין) כמין "שפיץ" שלאורך המצח השיער ישר ובאמצע יוצא החוצה לכיוון העיניים, אני יודע שצריך להניח התפילין עד תחילת השערות אבל כיוון שבאמצע המצח יש שיער "שלא מיישר קו" עם שאר השיער, היכן עלי להניח את התפילין?
תודה רבה מראש.

תשובה:

שלום רב

 1. אם מדובר בסוג מדיח כלים שמיד בתחילה יוצאים הרבה מים עם סבון יש להקל בדיעבד, אבל אם בהתחלה יוצאים מים חמים ללא סבון זו בעיה, ראה כאן בהרחבה שהקלנו בזה רק לגבי כלי זכוכית.
 2. ודאי לא מדובר בכמות נוזלים של "טופח על מנת להטפיח, כלומר שאם יגעו הגרביים במשהו אחר הוא ירטב… כך שאין חשש כלל, וגם אם מדובר באופן שהן ממש נרטבות בשיעור הנ"ל יש להקל, ומותר ללכת כך, משום שאין לו כל שימוש בסחיטה, המים שיוצאים הולכים לאיבוד, וחלקם השני חוזר ונבלע בבגד, ראה ס’ מנחת שבת סי’ פ ס”ק קלא, וכן הורה הגרש”ז אויערבך בס’ מאור שבת ח”ב מכתב לד אות יד. ידוע שהסטיפלר החמיר בזה לעצמו, אבל להלכה זה בסדר גמור.
 3. הולכים לפי הקו הכללי ולא לפי השפיץ… אגב, אין חיוב דוקא במקום תחילת השיער, אפשר גם מעט למעלה משם, ממתי שהראש מתחיל לשפע לכיוון מטה, כך שודאי אין צורך להכנס לספקות ותניח מעט גבוה יותר בקו הכללי כאמור.

הצטרף לדיון

תגובה 1

 1. בס"ד
  בדין השני, נ' שמותר לכו"ע, כיון שההפרשות מטונפות ולא שייך ליבון
  ודוקא במים נ' בראשונים פלוגתא אם אומרים דרך טינוך, לכן דנו רבותינו מצדדים אחרים
  ומצד דש לא מצאנו במשקים מאוסים (וגם אינם מתחילת בריתם וגם לא לצורך גופן, וכמו בכבשים ושלקות)
  אא"כ נאמר שבבגדים יש איסור מדבריהם בכל סחיטה אפילו מדבר מאוס, והייתי מעונין במקור לזה
  אגב, האם מותר לספוג מהשלחן משקה מאוס בטישיו באופן שנסחט בין אצבעותיו, וכאן לא שייך מלבן כלל בדבר הכלה ואבד, ואין צד שסוחט לצורך גופן
  יהודה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל