תרומת מעות חיטין – לחץ כאן

מכונת הנשמה לחולה סופני

שלום. רציתי לדעת האם חולה מסוכן, כשהרופאים מציעים לחברו למכונת הנשמה, האם הלכתית מחויבים לעשות את זה? תודה.

תשובה:

שלום רב

מכונת חמצן ודאי צריך, על החייאה ראה במקורות. בגדול אם בית חולים מציע והחולה לא הביע התנגדות ודאי בני המשפחה מחוייבים לדאוג לכל מה שאפשר להאריך ימיו, גם בדברים שהחולה רשאי להתנגד להם.

מקורות:

עם ישראל אמון על קדושת החיים, ובודאי יש לעשות הכל כדי שימשיך לחיות, בכל הנוגע לטיפול שוטף, מזון בכל דרך, חמצן, ותרופות. לגבי חובת ההחייאה לחולה סופני טיפול בהקרנות ניתוחים וכדומה, נחלקו הדעות, ובעיקר כאשר החולה עצמו מעונין להמנע מטיפול, ראה שו”ת מנחת שלמה סי’ צא אות כד להגרש”ז אויערבאך, הובאו דבריו בנשמת אברהם חיו”ד סי’ שלט סק”ד, וראה הלכה ורפואה ב תשמ”א עמ’ קלא, שו”ת אגרות משה חיו”ד ח”ב סי’ קעד ושם חחו”מ ח”ב סי’ עג אות א. וראה עוד שו”ת בית אב”י חו”מ סי’ קנג. כל אלו הקלו על על פי ההבחנה הנ”ל, אולם לאחרונה התפרסם מכתב מרבני בני ברק שהחמירו בכל זה באופן גורף, וחייבו כל מתן רפואי אפשרי כולל החייאה, נראה לי שאין כוונתם שאכן זו חובה, אלא יותר כמתן גדר שלא יפרץ על ידי רופא פזיז מידי ודי למבין.

אולם חשוב לדעת, שאף שההבחנה הנ”ל נכונה באופן כללי, כל מקרה בענין זה נדון לגופו, כלומר ברור שהמדובר הוא דוקא בחולה סופני שבלאו הכי הנושא הוא רק להאריך את חייו ולא לרפאו, שאפם זה אפשרי ודאי זו חובה גמורה, גם אם הוא מבוגר וחלש… לכן בכל מקרה יש להתייעץ באופן פרטני עם רב מוסמך על כל דבר.

אגב, מבחינה פרקטית אמר לי פעם רופא בכיר בבית החולים שערי צדק, שבית חולים הוא קצת כמו בית משפט, כאשר הסניגור על החולה הזקן הוא בני משפחתו, ואם אתם לא תדרשו בשבילו מה שאפשר הוא יקבל הרבה פחות ממה שהייתם רוצים…

רפואה שלמה!

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל