לתרומות לחץ כאן

ייחוד בעבודה

שלום, ברצוני לשאול, בימי שישי אנחנו מגיעות לעבודה כמה בנות ויש רק גבר אחד חילוני במחלקה שלנו .זהו לא חדר קטן זהו מקום שעובדים באופן ספייס. יכול להיות שיש עוד אנשים ממחלקות אחרות אך אנחנו לא יודעות . האם יש בכך איסור ייחוד להיות במשרד בשעות אלו?
תודה רבה

תשובה:

שלום רב

ראשית יש להקדים שבנוגע לייחוד של גבר אחד עם כמה נשים נחלקו הדעות: למנהג הספרדים יחוד של איש אחד אפילו עם כמה נשים אסור וכדעת השולחן ערוך סי’ כב סעי’ ה. למנהג האשכנזים יש להקל בשעת הדחק כשיש כאן שלוש נשים [ראה שם ע”ד השו”ע הנ”ל].

אולם אם יש אפשרות שמישהו יכנס למשרד, אנשים באים ויוצאים ניתן להקל בשעת הצורך, ואם המקום מצולם על ידי מצלמות אבטחה שהבעלים יכולים לראות את הסרטה [או בני משפחה אחרים], ודאי אין כל חשש.

מקורות:
ענין זה נחלקו הפוסקים. יש סוברים, שההיתר של “בעלה בעיר” או “פתח פתוח לרשות הרבים” [כניסת לקוחות מידי פעם] אינו נוהג באופן שהגבר והאשה רגילים לשהות הרבה יחד  ויש ביניהם יחסי ידידות וקירבה. ויש שהקלו בזה, ולכן בעת הצורך המיקל בכך לצורך פרנסה ש לו על מי לסמוך. ראה שו”ע אבהע”ז סי’ כב סעי’ ט. והנה, בחלקת מחוקק ובית שמואל שם נקטו, שכשם שההיתר של בעלה בעיר אינו נוהג במי שליבו גס בה [והוא רגיל לשהות בקירבתה בידידות], כך לא מועיל מה שלקוחות נכנסים ויוצאים באופן מזדמן. אולם, הט”ז והברכי יוסף שם חולקים וסוברים שאף על פי שההיתר של בעלה בעיר אינו נוהג באופן זה, ההיתר של לקוחות הנכנסים שייך בזה, כיון שבאופן זה היא נרתעת יותר מלבוא לידי עבירה, וכדבריהם פסק בשו”ת ציץ אליעזר ח”ו סי’ מ פרק יב, וכן מצדד בשו”ת שבט הלוי ח”ה סי’ רג.

על ההיתר במקום המוקף מצלמות שמסורות ביד הבעל בכל עת שירצה, ראה כאן.

רבני בית הוראה
רבני בית הוראה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל