לתרומות לחץ כאן

בליעות בכלים לגבי קטניות בפסח

אנחנו מתארחים בליל הסדר ובהמשך החג אצל משפחת אשתי שהם ספרדים אולים קטניות, האוכל עצמו מכינים לנו אפילו בסירים נפרדים וללא קטניות, השאלה אם יש ענין לאכול בסכו"ם חד"פ (שלכאורה זה כ"ש ולכתחילה פוסקים שצרך הגעלה וכן לכתחילה לא אוכלים מכלים של קטניות וגם זה לא משו קשה רק קצת לא נוח וגם יהם לא יעלבו או משהו, הם אנשים מקפידים על מצוות ומבינים)? (הסבר ומקורות בבקשה) תודה

תשובה:

שלום רב

בנוגע לכלים שהתבשלו בהם קטניות או הוגשו בהם נחלקו הדעות, והמיקל להשתמש בכלים כאלו כשלא באו בהם קטניות ב24 שעות האחרונות יש לו על מי לסמוך. בתוך 24 שעות יש להחמיר. בדיעבד, גם אם השתמשו בכלים לקטניות בתוך 24 שעות יש מקום להקל לאכול מהתבשיל.

מקורות:

ברמ”א בסי’ תנ”ג סעיף א’ כתב שאם נפלו קטניות בתוך התבשיל אין אוסרים את התבשיל בדיעבד כשזה מתבטל ברוב, אך כל זה לענין דיעבד, ולכתחילה אין לסמוך על ביטולים גם לענין קטניות ויש להגעיל כלים שבישלו בהם קטניות, ובהליכות שלמה פרק ד’ הערה 102 מובא שהגרש”ז אוירבך זצ”ל התיר להשתמש בכלים שבישלו בהם ספק קטניות לאחר מעת לעת ובגלל שהיו כלים רבים והיה הפסד גדול גם בלי הגעלה, ולכן לכתחילה אין משתמשים בכלים שבישלו בהם קטניות למי שאינו נוהג לאכול קטניות. אמנם בכף החיים תנג,כז כתב שאפשר לכתחילה לבשל בכלים אלו לאחר שעברו כ”ד שעות והטעם נפגם ואין לגזור אטו בני יומן כיון שאף בני יומן מותרים בדיעבד. על ההיתר בדיעבד,ראה שו”ת זרע אמת ח”ג סי’ מח, מהרלנ”ח סי’ קכא.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל