לתרומות לחץ כאן

הדבקת נייר על קיר בשבת

שלום רב,
אדם שתלה לפני שבת דף נייר עם דבק סלוטייפ על הקיר "שבת" ,האם מותר להסיר את הנייר עם הדבק? והאם אחרי שמסירים מותר להדביק במקום אחר?

תשובה:

שלום רב

מצד בונה וסותר אין מקום לחשוש, כיון שאלו הם שני דברים נפרדים שלא נעשים אחד, כלומר הנייר מודבק על הקיר אבל אינו נעשה חלק ממנו, בשונה ממסמר הננעץ בקיר שנעשה כחלק מהבנין. מה שיש לדון כאן אם יש בזה איסור של קורע ותופר כמו בדיבוק והפרדה שבין שני ניירות, ובענין זה צידד הגרש"ז אויערבך להתיר [ראה שמירת שבת כהלכה מהדו' ישנה פ"ט הערה עז], וזאת על פי הסברא שקובעת שתפירה וקריעה שייכת רק בדבר רך, אבל הדבקת רך על קשה אינה תפירה. אמנם, מדברי הביאור הלכה בסי' שמ נראה שמחמיר בזה, שכן כתב לאסור הדבקת שני גזרי עצים זה לזה, על פי הגמרא בשבת עד ב [הגרש"ז אויערבך שם דחה ראיה זו]. מחמת דברי כתב בשש"כ שם שאין להקל אלא כאשר יש צירופים נוספים, כגון לקרר קבבוק משקה בתוך דלי מים גם אם ברור שמחמת כן התוית תוסר ממנו, כיון שסוף סוף אין כוונתו לכך. אבל ממש להדביק נייר על הקיר, יש לאסור.

בספר ארחות שבת ציינו שמכל מקום יש לזכור סברא זו לקולא, וכפי שהורה הגרי"ש אלישיב בזמן מלחמת המפרץ הראשונה, אז על פי הוראות פיקוד העורף היתה חובה לאטום את החלון בניילונים על ידי סרט הדבקה, שלא להדביק את הסרט חתיכה אחת על חברת אלא ישר על המשקוף, שאז לפי הסברא הנ"ל אין בעיה של תופר [הוא הקל בכך משום שמדובר היה בשעת סכנה, ומכל מקום יש למעט באיסור ככל שניתן].

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל