לתרומות לחץ כאן

תמי 4 בשבת / ליטוף בעלי חיים בשבת

שלום כבוד הרב יש לי מספר שאלות לגבי כמה נושאים
1.יש לנו בבית ברז כזה של תמי ארבע שכשמדליקים אותו הוא מדליק אורות כאלה ומוציא מים נקיים,האם מותר להדליק את הדבר הזה כדי שיוציא מים נקיים בשבת או שאסור להשתמש בזה?
2.אם כבר השתמשו בזה במהלך יום שבת ומילאו מים עם הברז של יום שבת ומילאו כמה בקבוקים מהמים של הברז הזה,האם מותר לשתות מהמים האלה או שאסור [מבחינה של אסור להנות מדבר שחיללו עליו שבת]
3. האם מותר ביום שבת להפעיל את המכונות האלה של תמי 4 שמוציאות מים קרים אבל כלוחצים על הכפתורים שלהם הם מוציאים מים?
4.האם מותר ללטף כלבה ביום שבת? יש לנו כלבה בבית והיא אוהבת שמלטפים אותה,שמעתי כמה דעות של הרבה אנשים הרבה אמרו שאסור היו חלק שאמרו שמותר,היו כאלה שאמרו שיש כאלה שמתירים אבל בגלל ש"לפי רבים להטות" שהרוב אוסר אז אסור לגעת או ללטף את הכלב,אז בסופו של דבר האם מותר או אסור ללטף את הכלבה?
ולמה אסור ללטף אותה?
5.ביום שבת שמעתי שמותר להוציא את הכלבה עם קולר שקשור לה לצוואר,אם ככה אם ככה האם מותר לי לשים קולר על הצוואר שלה וכשאני רוצה לצאת איתה לקשור את הרצועה לקולר שלה בידיעה שיש סיכוי שאני יגע לכלבה בפרווה כשאני עושה אתזה?
6.אם בן אדם הבטיח משהוא לה' שהוא יפסיק לעשות משהוא ואז נמאס לו מזה,וזה לא דבר שבהכרח קשור למצוות האם מותר לו להפר את ההבטחה הזאתי או להפסיק אותה?

תשובה:

שלום רב

1. אסור להשתמש בתמי 4 בשבת, כיון שהשימוש כרוך בפעולות חשמליות. אם מילאו בקבוקים, מותר במוצאי שבת להנות, כיון שיכולת לעשות זאת במוצאי שבת, ונמצא שאין לה כל הנאה מהשימוש בשבת.

2. אכן לדעת רוב הפוסקים אין ללטף חיות מחמד בשבת, ראה כאן ובתגובות, אף שיש שהקלו בזה בזמנינו שהם מיועדות לכך, וכן צידד הגרש"ז אויערבך, כך שראוי להחמיר והמיקל יש לו על מי לסמוך.

3. אם לא בטוח שתיגע בפרווה מותר ובאופן זה גם אם בטעות נגעת אין בכך איסור, כיון שהוא דבר שאינו בתכוין ואינו "פסיק רישא".

4. אם נדרת אין להקל ללא התרת נדרים בפני שלושה רבנים.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל