לתרומות לחץ כאן

מסחר אלקטרוני בשבת

שלום רב לכבוד הרב
ותודה רבה שמעניק מזמנו לזולת (זה לא מובן מאליו)
שאלתי היא על נושא המסחר האלקטרוני בשבת, כוונתי על זירות המסחר הגדולות כאמזון ואיביי שאין ידוע מי המוכר ומי הוא הקונה, כך שאין מראית עין של מסחר בין יהודי לגוי בשבת, וגם אין היהודי עושה פעולה אקטבית בשבת למכור את מרכולתו, אלא פעולה פסיבית בלבד, ולכאורה יש מקום גדול לומר שאין איסור אם מישהו קונה אצלו בשבת, ובפרט שטורח וקושי גדול הוא להסיר את כל הסחורה בכל ערב שבת ולהעלות בחזרה לאחר שבת, אולם מצד השני יש לומר שכיון שבפועל קונים אצלו בשבת נחשב כנהנה ממעשה שבת ואסור.
אשמח ואודה לרב אם יאיר עיני במילתא בטעמא.

תודה רבה

תשובה:

שלום רב.

אתר (הפועל אוטומטית) הפונה לרוב העולם ורוב הנכנסים לאתר הם נכרים, אין צריך לעשות דבר, ומותר להשאירו פתוח בשבת (כמובן במקרה שלא יהיו יהודים שיצטרכו לתחזק ולתפעל אותו).

אך אם רוב הפעילות על ידי יהודים, לכתחילה יש לדאוג לסוגרו בשבת, ישנם כמה דרכים לסגור אתרים בשבת בלא שיהיה נזק בקידום ובפעולת האתר (ניתן לראות אפשרות לעשות זאת באתר זה).

במידה ואין דרך לסוגרו בשבת, יש למוכרו לשבתות לגוי, וישנם כמה דרכים כיצד לעשות זאת, בשו"ת אגרות משה או"ח חלק ד' סימנים נ"ה – נ"ח כתב כמה שטרות מכירה לגוי, ופירט את סדר עדיפותם, אך אם גם זה אינו אפשרי ניתן בשעת הדחק להשאירו פתוח.

מקורות:

ניתן לעיין בתשובה דומה שנכתבה כאן.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל