לתרומות לחץ כאן

שותפות גוי ויהודי בעסק הפתוח בשבת

מי שמוכרח לעשות שטר מכירה לשבת השאלה אם הבעה"ב שולח שליח להרב לסדר השטר והקנין עם הגוי האם צריך השליח לקבל קנין מבעה"ב? צריך שטר? מה צריכים?

תשובה:

שלום רב.

אדם שמעוניין ליצור הסכם שותפות עם גוי באופן המותר כדי להפעיל את העסק בשבת, חייב לעשות איתו חוזה משפטי התקף על פי דין, לא מדובר בטקס דתי אלא בקנין גמור. הענין זה לא שייך לרב. יש להתיעץ עם עו"ד על אופן כתיבת השטר, וכדאי גם לעשות קנין כסף, כלומר, לקבוע סכום אותו אמור הגוי לשלם עבור השותפות [על ידי עבודה וכיוצא בזה], וליטול ממנו פרוטה לתחילת פרעון.

ההיתר להעסיק גוי בחנות בשבת, אמור דוקא באופן שהגוי נחשב שותף ממש בעסק ולא פועל של היהודי, ובתנאי ששותפות זו ידועה ומפורסמת לכל , כך שלא יהיה חשש של "מראית העין", שיהיו הרואים סבורים שגוי זה עובד לצורך היהודי. לכן, כדי להעסיק גוי בעסק צריך להכין חוזה מפורט בו יקבע שכל רווחי החנות מהעבודה ביום השבת ניתנים לגוי [בתמורה הוא יכול להתחייב לעבוד במשך השבוע, וכיוצא בזה] ,וכמו כן יש לפרסם שאותו גוי הוא שותף בחנות. כלומר, שבמקום בו רשום שם בעל העסק יכתב גם שמו, וכמו כן הוא יהיה רשאי להתנהג בחנות כמו בעל הבית בכל הענינים. מלבד זאת, על היהודי להדיר רגליו מהעסק ביום השבת, שלא יראה לאנשים שהוא עובד שם באותה שעה.

באופן כללי, אם העסק מיועד עבור קונים יהודים, נראה לי שכדאי להמנע מכך ככל שניתן, שהרי סוף סוף על ידי אותו עסק רבים מחללים את השבת, וודאי שאין בכך כבוד שמים… וזכות השבת תעמוד לך שתצליח מאוד בכל עסקיך, ותראה שפע של פרנסה בנקל ובנחת.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל