תרומות – לחץ כאן

אדם שעוסק כל הזמן בלימוד חייב להתפלל?

שלום כבוד הרב,
זה כבר כמה חודשים שאני מתפלל תפילה קצרה (ברכות וכו' שמע ישראל) ולומד תורה,
אני כל היום כמעט לומד תורה ואפ' כשאני לא לומד אני גם לומד להכניס את זה בתורה, התורה שאני לומד היא על מנת ללמד ואני מחזק הרבה אנשים להתקרב ליהדות בדרך נכונה "מעט מעט אגרשנו" ובעניין התפילה אני עושה כך כי ממש אני מרגיש שכך אני צריך לעשות, בהתחלה בדקתי אולי זאת עצת היצר והתפללתי אפ' בכח ואפ' רק קצת יותר משמע ישראל כדי לבדוק ממש ממה זה נובע ופשוט בכל פעם הבנתי שה' רוצה ממני שאני ילמד תורה ויעשה תפילה קצרה(כי התורה שאני לומד היא דבר שממש צריך בעולם הרבה חסידות וחיזוק לעם ישראל ואני גם כותב חידושים ויש לי אפ' הסכמה מרבי דוד אבוחצירא)
ואני בעז"ה רוצה להתחתן ואשמח לקבל לזה אסמכתא מהתורה ופסיקה להיתר כי כתוב בשולחן ערוך "ומלמד לאחרים פטור מתפילה" והלימוד שלי הוא ממש בשביל עם ישראל וזה ממש חשוב לי לעשות כל מה שאני יכול שהדור שלנו יחזור בתשובה בדרך נכונה לא רק עם שכל גם עם לב.

תשובה:

שלום רב.

שמחתי לקרוא על לימודך והחיזוק הרב שאתה משפיע בכך על סביבתך, אולם, יהודי צריך להיות עבד ה', ועבדות פירושה לקיים את כל המצוות בדיקדוק בין אם אנחנו מרגישים בכך את התועלת בין אם לאו. וכיון שכל יהודי מצווה להתפלל 3 פעמים ביום תפילת שמונה עשרה, אין כל היתר להמנע מכך. רק רבי שמעון בר יוחאי שהיתה תורתם אומנתם ברמה כזו שלא מצויה אפילו אצל תנאים ואמוראים רשאים היו להמנע מתפילה במועדה [כדוגמא לכך נציין את דברי רבינו יונה בברכות, שתורתו אומנותו פירושו שיש לו בית מדרש בבית, שהרי אם הוא נצרך ללכת לבית המדרש, הרי הוא בטל מעיון התורה כמה דקות ביממה וכבר אינו נחשב תורתו אומנותו! וזאת, גם אם באותן דקות הוא יהרהר בדברי תורה, שכן סוף סוף זה לא נעשה בכל כח העיון אליו הוא רגיל בבית המדרש!].

יתר על כן, חשוב לדעת שאין כח גדול מתפילה, ואם רצונך בסייעתא דשמיא לזכות להפיץ תורה ולהקים בית נאמן בישראל, הדרך לכך היא להרבות בתפילה לפני הקב"ה.

לסיום, העצה להרגיש קירבת אלוקים בתפילה, היא להוסיף בסופה לפני "יהיו לרצון" מעט בקשות ותחנונים שלך פרטיים בשפתך האישית, אם בענינים רוחניים ואם בגשמיים.

הצלחה רבה בכל דרכיך.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל