לתרומות לחץ כאן

שלא לדבר בין הקימה בבוקר או יציאה מהשירותים לבין נטילת ידים

שלום וברכה וחג שמח!
לאחרונה ראיתי בפסקי תשובות הערה (פרק ד הערה 172) שבה הוא אומר שטוב שלא לדבר מהרגע שיוצא מהשירותים ועד שנוטל ידיו כשם שהזהירו האחרונים שלא לדבר כאשר הוא קם בבוקר עד שנוטל את ידיו… הוא מביא שהמג"א אומר זאת בשם היכל הקודש ויסוד ושורש העבודה (לגבי הקימה בבוקר).
חיפשתי רבות במגן אברהם וכן בספר יסוד ושורש העבודה ולא מצאתי זכר לדבר…
רציתי לשאול האם אכן אתם מכירים פסק כזה בשם המג"א ואם כן אז היכן? כמו"כ רציתי לדעת האם זו רק המלצה ודבר טוב שלא לדבר כאשר הוא קם בבוקר ועד שמסלק את הרוח הרעה מידיו או שזו הלכה ממש (והסיבה שלא כתבו הרבה על הדבר הזה היא אולי מפני הסיבה שהב"ח מביא על זה שהשו"ע לא כתב את ההלכה שלא ללכת ד' אמות כאשר קם בבוקר עד שנוטל ידיו – מפני שעדיף שיהיו שוגגין ולא מזידין מפני שזה דבר קשה לקיום אך אכן זו הלכה ממש…)
תודה רבה רבה ובשורות טובות!

תשובה:

מועדים לשמחה.

החידוש שלא לדבר אחר היציאה מהשירותים ועד שנוטל ידיו, הוא מבעל שומר אמונים, שהוא זה שסבר לדמות זאת למה שכתב המגן אברהם לענין נטילת ידים של שחרית. כמו כן, לענין נטילת ידים של שחרית אין איסור ממש לדבר, אלא הנהגה טובה היא המבוססת על דברי הזוהר שהביאו הפוסקים, שמחמיר מאוד שלא לשהות בלי נטילת ידים כדי שיעור הילוך ד' אמות, אף כאשר הוא שוכב עדיין במיטה, וכתב שהשוהה כשיעור הזה חייב מיתה לשמים! ראה משנה ברורה סי' א.

 

רבני בית הוראה
רבני בית הוראה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל