שכן שמכר לשכן אחר שטח משותף שנוצר כתוצאה מבנייה של שכנים אחרים

שלום רב לאוהבי תורתך וכטו"ס.

ראובן דייר קומה א' על עמודים ושמעון קומה ב' בנו בצורה פרטית תוספת מרפסת לבניין קיים, כעבור שנה בא לוי וראה ד' עמודים ותקרה קיימים בחצר המשותפת, ביקש את חתימתם של כל דיירי הבית ע"מ לתחום את המקום שישמש עבורו {לוי} מחסן פרטי והדיירים חתמו ואישרו כולל ראובן ושמעון ולא דרשו מהם תשלום מזומן על היסודות עמודים ותקרה וכו'. מר לוי סיפר ליהודה על הזכות שנפלה בחלקו והעביר את הזכויות בשטח ליהודה השכן ואמר לו תן לי את המחסן הקיים שלך וקח בתמורה את השטח שלי שהרי לך יותר מתאים המקום מבחינת נוחות, סיכמו בניהם וחתמו על כך. יהודה סיים את כל הבניה ואז באו ראובן ושמעון ודרשו השתתפות בהוצאות עלות הבניה בעבר, יהודה טען להם אין לי דו"ד אתכם, אני קיבלתי את החזקה מלוי אם יש לכם דרישה ממונית תגשו ללוי אני נתתי לו מחסן בנוי בתמורה לשטח ולא עלי תלונותיכם. שאלתי לכת"ר מהם חובתי ומה זכויותי במקרה שכזה? בכל הכבוד הראוי – יהודה.

תשובה:

אכן אין שום תביעה על יהודה, כל התביעה היא על לוי.

לגבי התביעה על לוי, כמובן שיש צורך לראות את המסמך עליהם חתמו ראובן ושמעון כדי לעמוד על כוונת הצדדים אם לוי יכול להיות מחויב לשלם על הבניה.

מקורות:

ברגע שלוי גילה בדעתו שהוא מעוניין בבניה הרי הוא הופך להיות שותף בעמודים ובתקרה ומחוייב לשלם לראובן לשמעון עליהם. יהודה קנה מלוי בניה שכבר היתה בבעלותו ולכן אינו חייב לשלם לראובן ושמעון. עיין נימוקי יוסף ב"ב דף ג ע"א במשנה ועיין עלון המשפט גליון 27 עמוד ד.
אין אפשרות להשביח נכס על דעת לתבוע תשלום משני אנשים (ממי שיהיה עשיר יותר בעת התביעה). דוגמא לכך מצאנו בלוקח שדה שהשביח אותה ואחר כך הגיע נושה של המוכר וגובה ממנו את השדה בטענה שהיא משועבדת לחוב, אף שהנושה נהנה מכך שהשדה שווה יותר לאחר ההשבחה שיש לו מהיכן לגבות את חובו, מכל מקום כיון שהלוקח השביח על דעת לגבות מהמוכר, שהוא שחובו משולם, אינו יכול לתבוע את הנושה על ההשבחה. עיין ש"ך חו"מ סי' קטו סק"י.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל