לתרומות לחץ כאן

צער בעלי חיים לצורך האדם

בתעשיית המוצרים מן החי, בשר חלב וביצים, ישנם תקלות הלכתיות רבות.
מכלול התקלות נסוב סביב האיסור התורני, של צער בעלי חיים.
מדובר בצער מכוון ומתוכנן מראש, שהוא חלק מהתעשייה.
למשל:
1: עגל שנולד, עושים אותו אנמי, כובלים אותו בכלוב קטן ללא יכולת תזוזה ומאכילים אותו באוכל דל, הכל בכדי שהוא יספק בשר רך וטוב כדרישת הצרכן.
2: הפרות בתעשיית החלב סובלות ממחלות רבות ומדלקות חריפות וכואבות בדדיהם, ייתרה מכך, בחלב הנשאב יש מוגלה שנשאבה גם כן. משרד הבריאות מתיר לכל כוס חלב -עד טפטפת של מוגלה.
3: בתעשיית הביצים נרצחים כל יום מליונים של אפרוחים זכריים, מאחר והם לא רווחיים לתעשיית הביצים, ישנם שתי דרכים לרצח האפרוחים: א: הימחצותם למוות במכונה[השימוש בארץ מוטל בספק] – ב:זריקתם לשקיות אשפה גדולות עד למוות האיטי ביסוריים.

האם זה נכון מבחינה הלכתית לצרוך מוצרים אלו?
כשמדובר בצער בעלי חיים מובהק הנעשה נונסטופ כל רגע. 24 שעות ביממה, שבע ימים בשבוע[בערך] 365 ימים בשנה.
בעלי חיים בתעשיית התאווה מן החי, סובלים מרגע לידתם עד מותם. סבל שאי אפשר לתאר. ניתן למצוא מידע מורחב בנושא ברחבי הרשת. [לכתוב בגוגל תעשיית הביצים/ החלב /הבשר. וכד']

אז האם האיסור מדאורייתא אינו אמור למנוע מאיתנו לצרוך תוצר כזה. ?! -כיהודים יראי שמיים ושומרי מצוות.

תשובה:

שלום רב.

לאחר התייעצות עם יהודי שבדק כמה משחטות, מחלבות וחוות גידול, תחושתי היא שהמצב אינו כה גרוע. לדבריו, תנאיי החיות אינם אמנם כבית מלון בן חמשה כוכבים, אבל התנאים אינם גם נוראים, והחיות בדרך כלל אינן סובלות (דיברתי אתו על גידול עגלים, על חליבה, ועל עופות).

מבחינה הלכתית, בדרך כלל כל שהמעשה נעשה לצורך האדם, גם במקום שנגרם צער לבהמה עקב כך, אין בו משום צער בעלי חיים. אפילו בציד לשם ספורט, כתב הנו"ב שמעיקר הדין אין בו משום צער בעלי חיים (הוא מצרף את דעת הראשונים שבהריגת בהמות אין צער בעלי חיים), אך הוא ממשיך לכתוב שאין זו מדרכי ישראל, והרי "ורחמיו על כל מעשיו" כתיב.

לכן, גם אם תנאיי החיות הנם פחות מהרצוי, אם הדבר נעשה לצורך האדם (למשל כדי להביא את הבהמה למשקל רצוי), לא יהיה בכך איסור.

עם זאת, כמובן שחובה להשתדל להימנע עד כמה שאפשר מגרימת צער לבהמות וחיות, ולהקפיד על תנאים סבירים. בדרך כלל, ההגדרה של "סביר" יהיה לפי המקובל, שכן קשה לדעת עד כמה הבהמה באמת סובלת. אותו יהודי סיפר לי שבכמה חוות יש גם בהמות שרועות חופשי, אלא שהמחיר שמשלמים הוא בהתאם, ואין למשל חובה שכל הבהמה תהיינה "חופשיות", למרות שברור שנחמד יותר לגדול חופשי.

אני מכיר כמה אנשים שהם צמחונים מטעמים אידאולוגיים, ואין בכך בעיה (למעט אכילת בשר ביו"ט, אלא שעבורם אכילת בשר מצערת ולא משחמת…), אבל כמו כן אין בכך חובה.

רב ברכה והצלחה.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. בהמשך לשאלה הנ"ל לו יצוייר ו-80% מתעשיית הבייצים מתנהלת על פי הדברים שהוצגו מפי כותב השאלה אז האם הבייצים היו נחשבות ללא כשרות?

    כמו כן, אם בהנאת ישראל אין עבירה על 'צער בעלי חיים'.. אז להיכן תקפה ההלכה הזו?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל