לתרומות לחץ כאן

השכרת דירה למחלל שבת

שלום,
שאלתי היא כזאת:
אני גר ביחד עם ההורים שלי בוילה. יש לנו בוילה גם יחידת דיור שאנחנו מציעים אותה לשכירות. אני ברוך השם שומר תורה ומצוות ולצערי הוריי עדיין לא. הם מציעים לי להיות בא כח של היחידת דיור ולהיות אחראי עליו ולקחת את הכסף של השכירות. האם מותר לנו להשכיר את היחידה לחברה שנקראת מיקוד שהיא חברת אבטחה. וישן שם מאבטח כל לילה. לפעמים אולי גם לא יהודי אבל בעיקר יהודים. וידוע שהם חילונים ומחללים שבת וכו׳. בנוסף אני גם מנקה להם את הדירה פעמיים בשבוע ומתחזק אותה. החוזה הוא ביני לבין מיקוד אבטחה. הכסף יישמר לצורך נישואין או צדקה או החזקת תלמודי תורה או לצרכים אישיים, אבל רק לדברים טובים. האם אני יכול לקחת את הכסף?

תשובה:

שלום וברכה

כמובן שלכתחילה עדיף להשכיר את הדירה לשומר תורה ומצוות, אבל אם קשה למצוא שוכר כזה, מותר לך להשכיר את הדירה לחברת מיקוד. ומותר לך גם לנקות את הבית.   הרבה הצלחה!

נימוק

קודם כל אתה לא משכיר ישר למחלל שבת, מאחר והחוזה הוא בינך לחברה, והחברה יכולה לשלוח לשם גם עובדים שאינם מחללי שבת, ואם הם שולחים לשם מחללי שבת, זה לא עסק שלך בכלל, וגם במקרה שאתה משכיר ישירות למחלל שבת, בדיעבד אם קשה לך למצוא שוכר אחר, ויש כאן הפסד ממון מבואר בפוסקים שאפשר להקל, וכפי שהאריך בשו"ת ציץ אליעזר חלק י"ט סימן ל"ג, עי"ש שהביא כמה וכמה צדדים של היתר בדיני איסור לפני עוור ואיסור מסייע. ואפילו במקרים יותר חמורים מהשכרת דירה, ולמשל השכרת חנות ועוד דברים שיש בהם חילול שבת הרבה יותר ישיר ויותר וודאי ג"כ כתבו הפוסקים סברות שאפשר לסמוך עליהם להקל במקום הפסד. ועיין בשו"ת יביע אומר או"ח ח"ב סימן ט"ו. מש"כ בעניין השכרת חנות למחלל שבת, ועיין בשו"ת מחנה ישראל [גרוסמן] סימן נ'.

הצטרף לדיון

2 תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל