לתרומות לחץ כאן

ברית בשבת כשייגרם חילול שבת

כבוד הרבנים בשעה טובה נולד בן בשבת הברית אמורה להיות בשבת דא עקא שזה יגרום חילול שבת,
האם אנו אמורים לדחות את הברית,
אודה לכם אם תפרטו מקורות לתשובתכם

תשובה

שלום רב!

מצוה מן התורה למול את הבן הנולד ביום השמיני כאשר ניתן למולו ואינו חולה וכד', ואפילו בשבת, ובלבד שנולד בלידה רגילה ולא בלידה בניתוח קיסרי.

אולם כאשר קיום מצוה זו ודאי תגרום לחילול שבת המונית, ואין ביכולתו של בעל הברית למנוע מהאורחים מלעשות זאת, יש לדחות את הברית ליום ראשון. אך מפני חילול שבת של אדם אחד או שנים אין למנוע מלקיים את המצוה בזמנה.

וכפי שכתב בשו"ת שבט הלוי "ראשית דבר על המוהל לחקור אם עריכת הברית יביא לידי חילול שבת בלי ספק, וגם אחרי דרישה וחקירה זאת עליו להציע ולבקש במפגיע ולהסביר לו שע"פ הלכה כדי לקיים מצוה בזמנה עליו לותר על אורחים מבחוץ שבודאי יחללו שבת, וגם עליו לסדר מקום הברית והסעודה באופן כזה שלא תגרום המצוה לו חילול שבת שלא הותרה ע"פ התורה ושו"ע, ורק אחרי שיתברר שזה נמנע באמת וברור שיבא לידי חילול שבת יש לדחות ליום ראשון"

אמנם יש שכתבו שמותר אף באופן שזה גורם חילול שבת לערוך בשבת, אך צריך לבדוק אם לא יצא שכרו בהפסדו, שמחמת שמחתו ייגרם חילול שבת גדול, ומן הראוי להתייעץ עם רב הקהילה, והמוהל.

מזל טוב! ורוב נחת!
מקורות:

עי' שו"ת מנחת יצחק (ח"ג סי' לה) ושו"ת ציץ אליעזר (ח"ו סי' ג) שנראה מדבריהם שנטו לקיים את הברית בשבת אף אם ע"י כך יגרום הדבר לחילול שבת ואפילו אם הבעל ברית מחלל שבת ויעשה את סעודת הברית תוך כדי חילול שבת, אולם כתב שם בצי"א שיש פעמים שעדיף לדחות את הברית.

ודעת הגאון ר' משה פיינשטיין זצ"ל באגרות משה יו"ד ח"א סימן קנ"ו שאין דוחין את הברית לצורך זה.

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל