תרומות – לחץ כאן

חזרה מעסקה באינטרנט ששולמה מקדמה

קניתי מזנון יד שנייה ממישהי שפירסמה ביד 2, עסינו עסקה, שלמתי לה מקדמה ואמרתי לה כשאקח את המזנון אשלם את השאר, למחרת בבוקר התקשרה להגיד לי שהיא מבטלת את העסקה שהבת שלה רוצה את המזנון, האם מותר לה לעשות זאת והאם זה נקרה קנין?
נ"ב:אחרי שסיכמתי איתה התחלתי לפנות אצלי בבית ולכן נגרמה לי עוגמת נפש גדולה, אמרתי לה זאת אך ללא הועיל. מה ההלכה? מחכה לתשובה מהירה.

תשובה:

ודאי שאסור למוכרת לחזור בה, אבל לענין אם ניתן לכוף אותה להשלים את הקניה, תלוי אם היה קנין ויש בזה כמה חילוקים, וכדלהלן:

אישור רכישה באינטרנט הוא קנין, מאחר שאנשים נוהגים לגמור עסקאות בדרך זו, וכמבואר בשו"ע חו"מ סי' רא. אבל זה רק באתר כמו ebay, שבלחיצה על אישור נגמרת עסקה, אבל באתר יד 2 – למיטב ידיעתי – לא נגמרת עסקה אלא מקבלים אלא פרטי העסקה והמוכר, ולאחר מכן יש לגמור את העסקה בדרך אחרת, במקרה כזה סיכום על העסקה בטלפון אינו קנין (אף אם בחוק זה נחשב להצעה וקיבול).

תשלום מקדמה יש מחלוקת בין הפוסקים, יש סוברים שזה נחשב לקנין גמור במקום שנוהגים לקנות בכך, ויש סוברים שאינו קנין גמור, אבל חז"ל תיקנו שאם אחד רוצה לחזור בו, אינו יכול לעשות כן אלא אם כן יילך לבית דין ושם יקללו אותו על שאינו מקיים את דיבורו. כיום בית הדין יימנע מלקלל, ויעדיף לכפות על פשרה. דעות הפוסקים מובאים בעלון המשפט גליון 34 עמוד 5.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל