לתרומות לחץ כאן

מקח טעות במחשב שנתברר שהלוח אם שלו אינו מקורי

לכבוד הרבנים החשובים שליט"א

רציתי לשאול שאלה והסיפור הוא כדלהלן

קניתי מחשב באב תשס"ט ברשת מסויימת (אם תגידו לי שמותר אגיד לכם את שם הרשת) ב1220 ב10 תשלומים בכ. אשראי

ומהתחלה כשקניתי את המחשב זה קצת עשה בעיות (ראוי לציין שקניתי המחשב ריק בלי וינדוס, ואת הוינדוס עשה לי מישהו פרטי)

לפני כחודש זה הפסיק לעבוד לחלוטין

מה שהתברר לי אח"כ שכנראה הלוח אם הוא הבעייתי (השערה שלי) שבחשבונית כתבו לי לוח אם אינטל מקורי ומספר דגם, והדגם הולך על הציפסר הלוח עצמו הוא של איזה חברה פשוטה, ובכלל בחנות לא יידעו אותי בזה בשעת הרכישה כלל, וכשקניתי שאלתי את המוכר מפורש אם הכל כמו שכתוב אמר לי כן

נודע לי שיש הרבה שעושים את הרמאות הזאת, וזה דבר ידוע בשוק, אבל אצלם זה נראה לי מוגזם שהרי הם כתבו לי לוח אם אינטל מקורי, וזה מוגזם לכתוב מקורי בשעה שזה לא כזה

השאלה שלי אם מותר לי להפסיק את התשלומים בכ. אשראי והאם הם צריכים להחליף לי את הלוח, ואם הלוח השני יותר יקר אני צריך לשלם להם ההפרש או הכל.

כמו"כ האם יכולים לגבות כסף על העבודה של ההחלפה.

כמו"כ איך אני יכול לתבוע אותם (לא שווה לי לפתוח תיק בבי"ד וגם זה מסובך לי)

תודה רבה ויום טוב

אני מקוה שכתבתי את כל הפרטים כמו"כ אתם יכולים לכתוב לי שהתשובה לפי  הפרטים הנ"ל

תשובה:

שלום רב!

אינני יודע מה זה 'ציפסר' (אם המילה מאוייתת בצורה נכונה), אבל בפשטות אם כתוב שהלוח הוא מחברת אינטל, חייב להיות כל הלוח מחברה זו. החברה חייבת להחליף את הלוח על חשבונה, ואם לא נהוג להחליף לוח בגלל סיבה זו, עליהם לבטל את המקח. יש מחלוקת הפוסקים אם בביטול מקח במטלטלין חייב הקונה לשלם דמי שכירות עבור התקופה שהשתמש. כמובן שדמי שכירות נמדדים לפי אומד, באיזה המחיר הקונה היה רוצה לשכור מחשב זה למשך תקופה זו.

הנך רשאי להפסיק את התשלומים אם יש באפשרותך לעשות כן מבלי לשקר, ולמיטב ידיעתי, אי אפשר.

לענין תביעה בבית דין, אם המוכר הוא דתי שיש סיכוי גדול שיבוא לבית דין, עליך לתובעו בבית דין כרגיל. אם מדובר בחברה גדולה שאין שום סיכוי שיבואו לבית דין, עדיף להקדים לתבוע בבית דין, אבל הנך רשאי לתבוע ישירות בבית משפט. אם מדובר באדם חילוני שיש סיכוי קטן שיבוא לבית דין, יש לתובעו לבית דין, אבל אתה רשאי לבקש משלושה אברכים בני תורה שאינם קרובים שיזמנוהו לדין (לשעה שהם נמצאים יחד), אם המוכר לא יגיע יתירו לך לתבוע בבית משפט ואם יגיע יתנו לו את האפשרות לדון בפניהם או בפני בית דין.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל