הסרת כיסוי הפלסטיק מתפילין של יד בשעת הברכה

שאלה:

שלום וברכה, רציתי לשאול האם כשאני מברך על התפילין של יד ומונח הקופסא מפלסטיק, האם אני יוצא ידי חובת תפילין? פשוט אני מפחד שבמשך הזמן כל יום להוריד ואח"כ לשים, אני מפחד שזה ישתפשף ואז זה לא יהיה מרובע ואח"כ זה ייפסל וכו'. יש לי בשכונה, אמנם קצת רחוקה אבל יש אחד שאיני רוצה להזכיר את שמו שבודק והוא בלשון המעטה קצת עם קוצר רוח ולא כ"כ מתנהג יפה כשמביאים אליו שיבדוקו, הוא רוצה למכור תפילין שלימות והלרוויח כסף… ולכן הלכתי אליו בפעם האחרונה בחושוון השתא, והוא אמר לי שזה בסדר. כעת, בימים האחרונים, שוב פעם אני פוחד שאולי זה ישתפשף, ולכן חשבתי להשאיר אותו תמיד, ובשעת הברכה לשים את האצבע על החור במכרז ששם אני ממש נוגע בתפילין ואין מחיצה. השאלה שלי מה אתם אומרים על כך? תודה רבה.

תשובה:

שלום וברכה

הסרת הכיסוי אינה חיוב גמור אלא הידור בעלמא, ואין בזה צורך מן הדין, כיון שיש חור וגם זה אינו מחובר ואינו בטל לבית, אם תרצה להדר עוד, יש היום לקנות כיסוי גומי קטן שמתלבש רק על ראש הבית ורובו גלוי, הוא גם מגן וגם רוב הבית גלוי וזה יותר מהודר.

מקורות:

יש שנהגו להסיר קודם הברכה ולהניח רק לאחר הברכה וההנחה על של ראש, ויש שנמנעו לגמרי מלהניח קופסה כזו, ראה שו”ת לבושי מרדכי ח”ב סי’ קעח, עמק הלכה סי’ ח, אבן יקרה ח”ג סי’ קמ ועוד, אבל מנהג העולם להקל בזה שמניחים קופסה אלא שלכתחילה מסירים אותה בשעת הברכה וההנחה, ובפרט יש להקל בזה בזמנינו שלכתחילה עושים נקב עגול בראש הקופסה כדי שהבית יראה, ראה דינים והנהגות לחזון איש פ”ג אות ח, שבט הלוי ח”ח סי’ ה, יביע אומר ח”ח סי’ יב ועוד. בדיעבד גם אם לא מסירים זה בסדר וראה בארחות רבינו ח”א שבעל הקהילות יעקב לא הקפיד להסיר.

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל