מעבר דרך חנייה של בניין הסמוך

רבני בית הדין
ט' אלול ה'תשע"ט

שאלה:

שלום רב, אני גרה בבניין ובגב הבניין יש בניין סמוך מהרחוב המקביל . הבניין הסמוך לבניין שלנו במשך שנים היה ניתן לעבור אליו ללא גדר ובכך לעשות קיצור דרך לרחוב המקביל,מה שגרם לתנועה של אנשים רבים שהשתמשו במעבר בין שני הבניינים. הבניין הסמוך פנה אל הבניין שלנו וביקשו להקים גדר ,ועד הבית של הבניין שלנו סרב בטענה שאין לבניין תקציב. הדייר בבניין שלנו אשר גר בקומת הקרקע היה מוכן להשתתף הוא לבדו חצי חצי עם הבניין הסמוך וזאת בתנאי שיעשו שער והוא יקבל מפתחות בכדי שיוכל לעבור במקרה שצריך (כמו מקרה חרום של אמבולנס, הוא מבוגר ולא בריא). אם איני טועה על השער הדייר שלנו שילם את כל עלותו ואת הגדר השתתף עם הבניין הסמוך חצי חצי. הדבר נרשם בהסכם כתוב בין הדייר מהבניין שלנו לבין הבניין הסמוך. הגדר הוקמה ואף השער,לדייר שלנו מפתחות והוא משתמש בשער באופן די קבוע כאשר רוצה לקצר הדרך. פניתי אל הדייר בבקשה לקבל מפתחות לשער מאחר ואני צריכה לעבור באופן יומי לגן של הילדים הנמצא ברחוב הסמוך והקיצור הינו משמעותי עבורי, הדייר נתן לי את המפתחות. ברצוני לציין שהמעבר הוא לא תחת הבניין ולא בלובי אלא בחלק של חניה הנמצא מצד ימין של הבניין ובשטחו. שאלתי-האם מותר לי לעבור שם ,אינו משתמשת לא בחשמל ולא מלכלכת ועושה המעבר בשקט?(המעבר מאוד משמעותי עבורי ועוזר לי !!) האם מותר לי לעבור?

תשובה:

שלום וברכה,

אסור לעבור בתוך חדר מדרות של בניין פרטי, מאחר ודרך העולם שמקפידים שלא יעברו זרים שם. לגבי מעבר בחניה, יש להסתפק האם מקפידים בזה אנשים. ובנוסף היות וקבעו גדר יתכן שלא מעוניינים שיעברו, על כן יש ליטול רשות מועד הבית של הבניין הסמוך ובכך להימנע מסרך של איסור.

בהצלחה. 

מקורות:

הילוך בתוך החצר – ראה שו:ע חו”מ סימן קנד סעיף ב’ שבחצר מקפידים וגם באופו המותר דוקא ששותף מביא את האורחים שלו. אבל אם אנשים זרים עובריםלצורך עצמם גם במבוי אסור כמבואר בשו”ע סימן קסב סעיף ד. ולכן בחדר מדרגות גם אם נחשב כמבוי אין לזרים לחצות דרך החדר מדרגות. ובחנייה פרטית אני מסתפק במציאות האם מקפידים. אך במקרה הנ”ל שקבעו גדר ודאי יש קפידא, ולכן יש לבקש רשות כדי לעבור.

2 תגובות

    מירי:

    האם זה שהשכן שלי שילם סכום גבוה על הגדר והשער (את השער שילם בעצמו את כל עלותו ואת הגדר חצי מעלות הגדר) הוא לא קנה למעשה את הזכות לעבור??והוא נותן לי רשות שימוש?אילו לא היה משתתף איתם לא היו עושים גדר עקב העלות הגבוהה, למעשה השתתפות שלו בבניית הגדר עם הבניין הסמוך הותנתה בכך שיהיה שער למקרה חרום?אם אשלם לשכן כסף על זה שנתן לי מפתח ובכך אני שותפה איתו בעלות הגדר זה יכול לעזור??בנוסף אציין שהמעבר הוא דרך שביל אספלט המוביל לחניה ונמצא תחת שטח הבניין לא מדובר בחניה עצמה אלא בדרך המובילה לחניה ושייכת לבניין הסמוך

    רבני בית הדין:

    ביל אספלט שלא בתוך חדר מדרגות וגם לא בתוך חנייה, ניתן להקל – ובפרט שמדובר במעבר של אדם יחיד ולא רבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *