שיעור טלית קטן וגדול / ציצית גופייה מה נחשב החלק הפתוח?

רבני בית ההוראה
כ"ה אב ה'תשע"ט

שאלה:

בסד שלום הרב 1) מה השיעור שצריך להיות בטלית קטן (אורך ורוחב) על מנת לברך עליו? 2) מה השיעור בטלית גדול (אורך ורוחב) על מנת לברך? אשמח לדעת את הלכתחילה והבדיעבד וכן מהיכן מודדים. (מה עם הנקב של הראש לאורך ולרוחב האם נקרא סתום או פתוח וכן גופיות ציצית האם היד שנכנסת נחשבת לפתוח או סגור. תודה רבה! (אשמח לדעת גם אם יש חילוק בין הספרדים לאשכנזים)

תשובה:

שלום רב

אם רוצים לצאת את כל השיטות לכתחילה ובהידור, צריך שהבגד יהיה 58 ס”מ מקדימה ו58 ס”מ מאחורה, ולמעשה כדאי להוסיף עוד טיפה כי לפעמים זה מתכווץ בכביסה… השיעור הזה הוא אמה מכל צד לשיטת חזון איש. וע”ע חזון איש או”ח סי’ ג אות ל. כמו כן נקב בית הצואר מצטרף בשיעור הרוחב, אם רוחב כל כתף יותר מנקב. ראה אגרות חזון איש שנהג בכל כתף 21 ס”מ והנקב 18 ס”מ.

אמת שאפשר לברך גם על 3/4 אמה אבל אם כבר לובשים תעשה מאמץ שיהיה לךלכל השיטות, ציצית זה דבר זול והמצוה היא תמידית…

הגודל המינימלי של הטלית קטן לענין ברכה, הוא שיהיה מלפניו ומאחריו כל צד לפחות 44 ס”מ, והכתפיות יהיו כל אחת לפחות 7.5 ס”מ, בפחות מזה אין לברך.

טלית גדול תמיד יש בה שיעור…

על עצם הנושא של ציצית גופייה ראה כאן.

נקב הידים שתחתיו תפור נחשב כחלק מהמקום הסתום, ראה משנה ברורה בסי’ י ס”ק כה, לכן צריך שתחת מקום הידים יהיה הפתוח רוב הבגד.

מקורות:

 

6 תגובות

  .:

  שאלה נוספת:
  אם נקרע הנקב שבו שמים את הגדילים אבל הוא לא נקרע עד למטה כי זה נעצר בתפרים החזקים שיש בקצה הכנף האם הטלית כשרה?

  רבני בית הוראה:

  כיון שבתחילה היו החוטים במרחק הראוי היא עדיין כשרה, יש לתקן ולתפור, אלא שאין בזה בעיה של תעשה ולא מן העשוי מן הטעם האמור.

  אבי:

  שלום. כאן לא כתבתם מה צריך להיות רוחב בכתפיים. האמת היא שאני די מבולבל מה השיעור שצריך להיות.

  קראתי בילקוט יוסף שבכתף צריך להיות חוץ מהנקב 24 בכל צד. חו. מהנקב. וכאן כתוב שהנקב מצטרף בשיעור הרוחב. א”כ מה וכמה צריך להיות הרוחב בכתפיים, ואורך קדימה ואחורה, ומה הדין לפי הספרדים? תודה.

  רבני בית הוראה:

  הסברנו מאוד ברור שזה מותנה בכך שרוחב כל כתף בפני עצמה הוא יותר מהנקב, ואפילו נתנו את השיעור המדוייק שעשה החזון איש בבגדו שלו…

  יוסף:

  שלום. ראיתי מה שעניתם לגבי הכתף שהחזו”א נהג 21 ס”מ, וראיתי בילקוט יוסף שכתב כל כתף 24 ס”מ, אז כמה צריך? יישר כוח.

  רבני בית הוראה:

  זה מאוד תלוי מה רוחב הנקב כפי שציינתי… תקנה ציצית מספר 9 וזה מצויין לכל הדעות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *