אמא שלי עשתה השבה ליהדות, איך אני עושה?

רבני בית ההוראה
כ"ו אייר ה'תשע"ט

שאלה:

שלום אני נחשב נוצרי אני בן 24 אמא שלי התנצרה שהייתי קטן היום חזרה ליהדות אבל אני לא חזרתי עדין כי הייתי כבר בן 18 אני רוצה לחזור ליהדות איך אני עושה את זה אני בנוסף משרת כלוחם בצנחנים התגייסתי מאוחר בגלל שאני נחשב נוצרי לא רוצו לגייס אותי אז התנדבתי לצבא בגיל כזה אשמח לעזרה

תשובה:

שבוע טוב,

על פי ההלכה אם אמא שלך יהודיה, אתה גם יהודי בין אם היא התנצרה ובין אם לאו.

לגבי השבה ליהדות. בעקרון ודאי שמי שנולד יהודי נשאר יהודי למרות שהוא התנצר. אולם יחד עם זה כתב הרמ”א ביו”ד סוף סי’ רסח לגבי מומר שחזר בתשובה שצריך לעשות “השבה ליהדות”: “ישראל מומר שעשה תשובה, אין צריך לטבול רק מדרבנן יש לו לטבול ולקבל עליו דברי חבירות בפני ג”.

אולם כל זה הוא רק על המומר עצמו. אבל על הבן עצמו שחוזר בתשובה, הביא שם בפתחי תשובה: “עיין בתשובת רשב”ש סימן ס”ח שכתב דבני המומרים הערלים הנקראים אנוסים כשבאים לחזור בתשובה אין להודיעם מצות קלות וחמורות ועונשן ואין לבהלו אבל יש למושכו חסד ואין צריך טבילה וכשמל א”ע מברך להכניסו בבריתו של א”א ומברך גם כן ב’ ברכות על המילה עמ”ש לעיל סימן רס”ז (ס”ק ב’) ואשר קידש ידיד ואינו כוללם בברכה אחת ואח”כ אומר או”א הצלח נא לעבד הנקרא שמו כך ומשוך אליו חסדך וכשם שהטית לבו לשוב בתשובה שלמה לפניך כן תטע בלבו אהבתך ויראתך ותפתח לבו בתורתך ותדריכהו בנתיב מצותיך למען ימצא חן בעיניך כי”ר ונאמר אמן”.

הלכה למעשה, יתכן שמסיבות שונות תצטרך לעשות השבה ליהדות, למרות דברי הפתחי תשובה הנ”ל, תפנה לביה”ד הרבני במקום מגורך, ושם יורו לך מה לעשות.

בהצלחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *