האם נשים חייבות בספירת העומר? מוזיקה בחול המועד פסח

שאלה:

בס"ד מועדים לשמחה 1.שמיעת מוזיקה עם כלי נגינה ושירים שמחים מותרת בספירת העומר בחול המועד פסח ? 2. ספירת העומר חובה לאישה אשכנזיה ? אם /בלי ברכה ? 3. אסור לגזור ציפורניים ולהתגלח ביום חמישי הקרוב לכבוד שביעי של פסח ושבת קודש לאישה שרגילה לפני כל חג ושבת לעשות כן ? תודה רבה

תשובה:

שלום וברכה ומועדים לשמחה

א. בחול המועד מותר לשמוע מוזיקה ואין דין אבלות ספירת העומר.

ב. נשים כדאי שיספרו ללא ברכה [ספרדיות אסורות לברך, אבל גם אשכנזיות רצוי שימנעו, וכמובא במשנה ברורה בתחילת סי’ תפט, כיון שמצוי ששוכחות לספור כיון שאינן נמצאות בבית הכנת בתפילת ערבית]. במקרה שלך ודאי אינך יכולה להמשיך ולספור בברכה אבל בהחלט כדאי להמשיך לספור ללא ברכה, שכן העיקר להלכה שכל יום היא מצוה בפני עצמה [ורק משום חשש ברכה לבטלה החמירו שלא להמשיך בברכה].

ג. אין לגזוז ציפורניים ולהסיר שיער בחול המועד.

מקורות:

ב. להלכה נשים פטורות מספירת העומר. [אמנם ברמב”ן מבואר שנשים חייבות בספירת העומר וראה בספר דברי יחזקאל סי’ מה אות ד’ מה שביאר בדעת הרמב”ן, שאין זה נחשב למצוות עשה שהזמן גרמא, משום שהחובה היא לספור “ממחרת השבת מיום הביאכם את עומר התנופה” כלומר, החובה היא לספור מיד לאחר הבאת העומר, ואילו הבאת העומר לא היה דווקא בניסן החובה לספור היה אז, א”כ אין זה נחשב לדעתו מצוות עשה שהזמן גרמא].

אולם לדעת האשכנזים אישה יכולה לברך גם על מצוות עשה שהזמן גרמא, ונוסח הברכה היא כמו האנשים. ולדעת השו”ע אישה אינה מברך ברכה זו. אגב, במשנה ברורה סי’ תפט כתב שיתכן שגם אישה לא כדאי שתברך שמא היא תשכח לספור עד הסוף ונמצא שיש ספק ברכה לבטלה בספירה שלה.

מקורות:

 

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל