האם מותר לאשה ללבוש פאות ארוכות

רבני בית ההוראה
י"ח אדר ב' ה'תשע"ט

שאלה:

שלום א. שמעתי כבר כמה פעמים מכמה רבנים שאסור לנשים ללבוש פאות ארוכות. לכאורה הרי זה לא שערות שלה, וא”כ הרי היא ככל בגד בעלמא ב. במדה ואסור מהו הוא האורך שמותר לאשה ללבוש, ומה נקרא פאה ארוכה. ג. לפעמים תולים מודעות שמוכרים פאות, וידוע שהם פאות ארוכות ועולות ג’ אלפים דולר, במדה ואסור ללבוש פאות אלו, האם מותר לי לתלוש את המועדות כדי שהאנשים לא יקנו פאות כאלה, כי לא מסתבר שיקנו פאה ארוכה כל כך וכל כך יקרה כדי לקצור אותה כדת משה וישראל

תשובה:

שלום וברכה

בנושא של פאה נכרית יש שני ענינים שונים: עצם הענין של כיסוי ראש, אין הבדל לגביו בין פאה קצרה לארוכה, אבל יש ענין נוסף, של צניעות, פאה ארוכה מידי, פרועה וכדומה אינה צנועה, וכמו שיש בגדים צעקניים שאסורים משום צניעות כך גם פאות. 

אינני יודע לומר שיעור מסויים של פאה שמותרת או אסורה, הכל לפי הענין ותלוי בתוצאה בכל אשה לפי מה שהיא, ובכלל אין זה תפקיד של רב לתאר בגד כזה או אחר מה צנוע ומה לא ולהכנס בזה לפרטים, יש מספיק מחנכות יראות שמים בבית יעקב שניתן להתייעץ איתן בענין זה.

אין לתלוש מודעות ברחוב, אני משוכנע שבחנויות האלו יש פאות כאלו וכאלו, ומלבד איסור הגזל שיש בזה, אין זו דרכנו להזיק ולהשחית, רק בדרכי נועם, השחתת המודעה לא תמנע שום אשה מלקנות מה שליבה חושק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *