ברכות השחר למי שקם בתחילת הלילה או היה ער כל הלילה

רבני בית ההוראה
ל' שבט ה'תשע"ט

שאלה:

שלום. אני התחלתי עבודה של חלוקת לחם בשעות הלילה,אני מתחיל בסביבות 11-12,לפעמים אני מצליח לישון בתחילת הלילה ולפעמים לא.העבודה מסתיימת בסביבות השעה 7 בבוקר. אשמח לעת מה הדינים הנוגעים אלי בהקשר לברכות התורה,ברכות השחר,תפילה,נט”י ציצית וכו’

תשובה:

שלום רב.

א. אדם שישן בתחילת הלילה: אם קם לפני חצות הלילה ונוטל ידיו, אינו יכול לברך על נטילת ידים, אלא בבוקר לפני התפילה יטנף ידיו [או ילך לשירותים] ולאחר מכן יטול ידיו ויברך ברכה זו. אבל אם קם לאחר חצות הלילה, מעיקר הדין הוא יכול לברך ברכה זו, אלא אם כן הוא יודע שיצטרך לטנף ידיו לפני תפילת שחרית פעם נוספת שאז עדיף לדחות ברכה זו  ולאומרה בסמוך לתפילה [במקרה שלך יש להניח שעליך לדחות ברכה זו לבוקר]. ברכת אשר יצר, אם ישן לאחר חצות הלילה, יכול לברך ברכה זו גם אם לא עושה צרכיו, אולם לכתחילה עדיף שיברכה לאחר עשיית צרכיו. ואם קם לפני חצות הלילה אינו יכול לברך ברכה זו אא”כ עשה צרכיו.

ברכת אלוקי נשמה ניתן לומר החל מחצות הלילה, אף שישן רק בתחילת הלילה. ברכות התורה יש לומר לאחר שקם מהשינה.

שאר ברכות השחר, אלו שנתחייב בהם [האמורים לענין קומו משנתו] יכול לאומרן מחצות הלילה, ואלו התלויות במנהגו של עולם [הנותן לשכוי בינה], יברך לאחר עלות השחר.

אם אתה ער כל הלילה, ראה כאן בהרחבה.

מקורות:

על החילוק האמור בענין ברכת על נטילת ידים ראה ביאור הלכה סי’ ד ד”ה כל. על ברכת אשר יצר ראה משנ”ב שם ס”ק ג. על ברכת אלוקי נשמה ראה קצות השולחן סי’ ה סעי’ ה. על ברכות התורה ראה שו”ע סי מז סעי’ יב.

3 תגובות

  אלעזר:

  יישר כח

  אלעזר:

  בהמשך לשאלה,אני חוזר לישון בשעות הבוקר עד הצהריים,ולאחמ”כ הול ללמוד,האם עלי לברך שוב ברכות התורה בצהריים?

  רבני בית ההוראה:

  לא מברכים על שינה ביום, אבל ראוי לכוין באהבת עולם בערבית לצאת ידי חובת הברכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *