טלטול ספר תורה לשמחת בר מצוה

שאלה:

בס"ד ז' תשרי תשע"ט

ברכה ושלום.
רציתי להתייעץ אתכם בשתי שאלות הנוגעות לקדושת ספר תורה.
האחת: לבית הכנסת שלנו הוכנס לפני מספר שנים ספר תורה לע"נ הורי המכניסים. אחד האחים חוגג השבוע בר מצוה לבנו, והוא מעוניין לקחת את ספר התורה מבית הכנסת לישוב שלו על מנת שבר המצוה יקרא בו בו ביום שני, וכן לקחתו לשבת על מנת שיקרא בו בשבת (יצויין שיקראו בו בשבת שתי קריות – את פרשת השבוע ובמנחה).
ושאלתי האם שפיר למיעבד הכי? מהוא העיקרון ההלכתי.?
השאלה השניה – משפחה תרמה ספר תורה קטן בגודלו, שהוא מיועד לקריאה במקום צורך כמו ביציאה לטיולים וכו. האם מותר להביאו לקריאה בטיול שנתי עם תלמידים, ויקראו בו פעם אחת?

בשל דחיפות השאלה הראשונה (נ"מ לקריאה מחר יום שני), אשמח לתשובתכם בהקדם.

בברכה
מש"ש

תשובה:

שלום וברכה

בנוגע לשתי השאלות יש להקדים, שאם מדובר בספר תורה של אדם פרטי, כלומר הוא לא נתרם לבית הכנסת אלא הושאל על דעת שכשירצו יוכלו להוציא ולקחת למקום אחר [יש מקפידים כך לעשות כדי שישאר בבעלותם ספר תורה, יש להקל לטלטל לצורך אותם בעלים ממקום למקום, כמבואר בחקרי לב יו"ד ח"ב השמטות סי ו. אבל אם הוא נתרם לבית הכנסת כאן מתחילה הבעיה, ואף שמצינו שלצורך חולה או חתן מתירים להביא ספר תורה בתנאי שמייחדים לו מקום מיוחד ל24 שעות לפחות וקוראים בו שלוש קריאות כמו שציינת, בפוסקים זה הוזכר רק כשזה נעשה לצורך גדול, חולה שלא יכול לשמוע קריאה באופן אחר, או שמחת חתן וכלה במקום שאין שם ספר תורה, אבל כאן שזה סתם רצון רגשי שהוא יקרא בספר שתרמו, קשה בעיני להקל. על עיקר דין זה ראה עוד אגרות משה ח"א סי' לד, וראה שם כמה נכנסו לדוחק, שחתן [נישואין] דומה למלך, והוא בכלל אדם חשוב, ויש ציבור הנזקק לכך ועוד, לכן קשה להקל.

הספר תורה הקטן נראה שמשמ תואם את הענין של ספר של יחיד ואולי עוד יותר מכך, כיון שנעשה לכתחילה לצורך זה.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

חפשו מאמר

מדריכים הלכתיים

חפשו מדריך הלכתי

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל