סנדק הנשוי לגויה

הרב ירוחם ארלנגר‎
ה' אב ה'תשע"ח

שאלה:

מה ההלכה כאשר האב לא יהודי ( אביו יהודי ואמו גויה) ואם התינוק יהודייה. האם צריך לאפשר לאבא היהודי שבנו גוי להיות הסנדק בברית נכדו? מה קורה כאשר אם הילד לא מוכנה מבחינה מסורתית ואישית לתת לאיש מלבד הרב או אבי הילד להיות סנדקו?

תשובה:

שלום וברכה

יש חשיבות רבה מאוד שהסנדק יהיה אדם ירא שמים ותלמיד חכם, זה משפיע על התינוק ועל נשמתו ומאוד הקפידו בזה בכל הדורות. לכן יש להמנע ככל שניתן מלתת סנדקאות לאותו סב הנשוי לגויה, שזה דבר חמור שגם אנשים רחוקים מיהדות נזהרים ממנו. אבי הילד שהוא גוי, חלילה לתת לו להיות סנדק.

שיהיו בשורות טובות ומי יתן ויהיה הילד הזה ירא אלוקים ההולך בדרכי התורה לנחת רוח לאמו ולאביו שבשמים.

מקורות:

ברמ”א ביו”ד סימן רס”ד סעיף א’ מבואר בשם האו”ז ומהרי”ל שיש להדר שהסנדק יהיה צדיק גדול. וטעם הדבר מבואר בלבוש שזהו מפני שהצדיק מכווין כוונות קדושות וגורמים על ידי כן שהילד יהיה כמותם, אמנם הרקנטי מבאר שזהו מפני שאליהו הנביא בא לברית ויושב על הכסא לכן צריך שיהא הסנדק צדיק כדי שאליהו יתרצה לבא,
ולכן מטעמים אילו צריך להמנע ולא לתת סנדקאות לאדם רשע, עוד יש לתת טעם לפי הדעות שסוברים שאין לתת לקטן להיות סנדק מפני שמבואר במהרי”ל שהסנדק נחשב כאילו שהוא מקטיר קטורת, וזה לא מתאים שקטן יקטיר קטורת, ואם אמרו על קטן צדיק שאין ראוי שיקטיר קטורת ק”ו שאדם רשע כל כך אין ראוי כלל שיקטיר קטורת ויש להמנע ולא לתת לו להיות סנדק.

2 תגובות

    אנונימי:

    מה קורה כאשר זה במקרה כזה כבר שימש כסנדק

    רבני בית ההוראה:

    זה לא מהווה שום פסול בברית המילה, רק הפסידו את הזכות לסנדק ראוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *