סנדק ירא שמים

שאלה:

שלום לכבוד הרב בעוד כמה חודשים אמור להיוולד לנו בן בעזרת ה', אנו מתכננים לפנות לרב גדול בתורה לבקשת סנדקאות, אולם אמי דורשת שאבא שלי יהיה הסנדק ואיננו רוצים משום שאינו דתי לגמרי, כיצד יהיה ניתן לפתור את הנושא ללא מריבות ושלא תישאר שום קפידה ?

תשובה:

שלום רב,

יש הקפדה רבה מאוד שהסנדק יהיה ירא שמים, כבר הובא בפוסקים הקדמונים שהסנדק משפיע על הילד הנימול, ולכן אם הדבר אינו כרוך באי נעימות גדולה ומחשש מריבה בתוך המשפחה עדיף להביא רב או שאר יהודי ירא שמים שישמש כסנדק, ולא לקחת אדם שאינו ירא שמים או מחלל שבת חלילה. אלא שכדי למנוע מריבה וכעס במשפחה, תנסה להביא רב שמוסכם על כולם שהוא תלמיד חכם חשוב, שגם האבא יבין מדוע רציתם לכבד את אותו רב במקומו. אם מסבירים שהנושא כאן הוא פשוט להביא רב חשוב בכל קנה מידה שיברך את כולם, אני אמין שיוכלו להבין את זה.

לידה קלה ורוב נחת!

מקורות:

ברמ”א ביו”ד סימן רס”ד סעיף א’ מבואר בשם האו”ז ומהרי”ל שיש להדר שהסנדק יהיה צדיק גדול. וטעם הדבר מבואר בלבוש שזהו מפני שהצדיק מכווין כוונות קדושות וגורמים על ידי כן שהילד יהיה כמותם, אמנם הרקנטי מבאר שזהו מפני שאליהו הנביא בא לברית ויושב על הכסא לכן צריך שיהא הסנדק צדיק כדי שאליהו יתרצה לבא,
ולכן מטעמים אילו צריך להמנע ולא לתת סנדקאות לאדם רשע, עוד יש לתת טעם לפי הדעות שסוברים שאין לתת לקטן להיות סנדק מפני שמבואר במהרי”ל שהסנדק נחשב כאילו שהוא מקטיר קטורת, וזה לא מתאים שקטן יקטיר קטורת, ואם אמרו על קטן צדיק שאין ראוי שיקטיר קטורת ק”ו שאדם רשע כל כך אין ראוי כלל שיקטיר קטורת ויש להמנע ולא לתת לו להיות סנדק.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל