בישל בסילאן של היתר מכירה

רבני בית ההוראה
כ"ז אלול ה'תשע"ז

שאלה:

שלום רב !
השתמשנו בטעות בבישול של עוף בסילאן שהוא “היתר מכירה” , האם מותר לאכול את העוף? גם אם מותר האם יש עניין להימנע בסעודות ראש השנה ? או בעשרת ימי תשובה ?

תשובה:

שלום וברכה

כיון שהסילאן עשוי מפרי – תמר, ולא מירק, הדין קל יותר, וכיון שיש כאן הפסד אפשר לסמוך ולהקל ולאכול.

מקורות:

בענין זה של שמור ונעבד בפירות שביעית נחלקו הדעות: יש סוברים שהם נאסרים באכילה, כך כתב הרמב”ן ביבמות קכב ב וכן דעת הראב”ד בהשגות על הרי”ף בסוכה דף מ ועוד, ויש סוברים שהם מותרים, כך כתב הרמב”ם בפאר הדור סי’ טו. בחזון איש כתב שבעת הצורך כגון הפסד ניתן לסמוך על הרמב”ם שהתיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *