זמן ברכות השחר – לפני עלות השחר

שאלה:

שלום
שאלתי היא זאת אני רגיל מי חוב העבודה לכום בבוקר לפני הרבה זמן של הזריחה
אני יכול לברך בירכת השחר עם ברכות התורה או עלי להגיד בשעת עמוד השחר ?

תשובה:

שלום רב

אדם שישן בתחילת הלילה: אם קם לפני חצות הלילה ונוטל ידיו, אינו יכול לברך על נטילת ידים, אלא בבוקר לפני התפילה יטנף ידיו [או ילך לשירותים] ולאחר מכן יטול ידיו ויברך ברכה זו. אבל אם קם לאחר חצות הלילה, מעיקר הדין הוא יכול לברך ברכה זו, אלא אם כן הוא יודע שיצטרך לטנף ידיו לפני תפילת שחרית פעם נוספת שאז עדיף לדחות ברכה זו  ולאומרה בסמוך לתפילה [במקרה שלך יש להניח שעליך לדחות ברכה זו לבוקר]. ברכת אשר יצר, אם ישן לאחר חצות הלילה, יכול לברך ברכה זו גם אם לא עושה צרכיו, אולם לכתחילה עדיף שיברכה לאחר עשיית צרכיו. ואם קם לפני חצות הלילה אינו יכול לברך ברכה זו אא”כ עשה צרכיו.

ברכת אלוקי נשמה ניתן לומר החל מחצות הלילה, אף שישן רק בתחילת הלילה. ברכות התורה יש לומר לאחר שקם מהשינה.

שאר ברכות השחר, אלו שנתחייב בהם [האמורים לענין קומו משנתו] יכול לאומרן מחצות הלילה, ואלו התלויות במנהגו של עולם [הנותן לשכוי בינה], יברך לאחר עלות השחר.

אם חוזרים לישון לא אומרים ברכות השחר בלילה.

מקורות:

על החילוק האמור בענין ברכת על נטילת ידים ראה ביאור הלכה סי’ ד ד”ה כל. על ברכת אשר יצר ראה משנ”ב שם ס”ק ג. על ברכת אלוקי נשמה ראה קצות השולחן סי’ ה סעי’ ה. על ברכות התורה ראה שו”ע סי מז סעי’ יב ובהרחבה כאן.

הצטרף לדיון

4 תגובות

  1. "אם חוזרים לישון לא אומרים ברכות השחר בלילה"?
    וז"ל המ"ב סי' מ"ז ס"ק ל': ואפילו במשכים אחר חצות לילה לאיזה ענין ודעתו לחזור ולישון עוד אחר-כך שנת קבע, אפילו הכי יוכל לברך כל אלו הברכות ושוב לא יצטרך לברך אותם כשיקום בבוקר, לבד ברכת "אלוקי נשמה" יאמר בלי חתימה ו"המעביר שינה" יאמר בלי הזכרת השם ואח"כ כשיקום בבוקר יאמר אותן בהזכרת שם ומלכות כראוי.

  2. הכוונה היא, שהרי שתי ברכות כבר ציינת שאין לומר, על נטילת ידים ואשר יצר ברור שלא, ברכות התורה גם לא, ברכות על מנהגו של עולם שוב לא, נמצא שנשאר רק כמה ברכות לומר ועל כן כבר העדפנו לדחות לבוקר.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל