לדווח לבנק למשכנתאות על משכורת גבוהה

שלו' כבוד הרב!
בכדי לקבל משכנתא נצרך להראות עובר ושב של החודשים האחרונים, וככל שההכנסות בעו"ש יהיו גבוהות, כך יאשרו בקלות משכנתא על סכום גבוה יותר. שאלתי אם מותר מראש להכניס צ'ק עם חתימת מוסד בתאריך קבוע למשך כמה חודשים כדי שהבנק יחשב זאת כהכנסה קבועה וכך יאשר משכנתא גבוה יותר. צדדי השאלה, היות ונוהל זה הוא של בנק ישראל ולא של הבנקים עצמם אולי יש מקום להקל בכך, כמובן באופן שלא נצרך לשקר מפורש.
בתודה מראש

תשובה:

שלום רב,

אם הכוונה היא לדווח על משכורת גבוהה יותר מהמציאות זה שקר ואסור לחלוטין. שקר בממונות בפשטות זה איסור דאורייתא, הנוהל הוא של הבנק הספציפי שרוצה לראות שיש הכנסות ואינו לוקח לעצמו סיכון רב מדי למיטב הבנתו.

כדאי לצטט כאן את לשון הרמב"ם בהלכות דעות פרק ה' הלכה יג:

"משאו ומתנו של תלמיד חכם באמת ובאמונה, אומר על לאו לאו ועל הן הן, מדקדק על עצמו בחשבון ונותן ומוותר לאחרים כשיקח מהן ולא ידקדק עליהן, ונותן דמי המקח לאלתר ואינו נעשה לא ערב ולא קבלן ולא יבא בהרשאה, אינו מחייב עצמו בדברי מקח וממכר במקום שלא חייבה אותו תורה, כדי שיעמוד בדבורו ולא ישנהו, ואם נתחייבו לו אחרים בדין מאריך ומוחל להן ומלוה וחונן, ולא ירד לתוך אומנות חבירו, ולא יצר לאדם לעולם בחייו, כללו של דבר יהיה מן הנרדפים ולא מן הרודפים מן הנעלבים ולא מן העולבים, ואדם שעושה כל המעשים האלו וכיוצא בהן עליו הכתוב אומר ויאמר לי עבדי אתה ישראל אשר בך אתפאר".

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל