סירוס חתולה

רבני בית ההוראה
ז' אדר ב' ה'תשע"א

אני מגדל חתולת רחוב (נקבה)בגג שבו אני גר.לאחרונה החתולה משמיעה קול בכי מוזר,לאחר שיחה עם וטרינר הבנתי שהחתולה מיוחמת ומצב זה עשוי להמשך חודשים רבים.
המלצתו היתה עקור החתולה.ברור לי שאסור לעקר כל בריאה שברא השם אך לאחר חיפוס באינטרנט הבנתי שיש כמה הקלות אני מעוניין לקבל בבקשה תשובה הילכתית לגבי זה ואם יש אפשרות,אז באיזה תנאים.
תודה רבה וישר כח על הפעילות
גיל

תשובה:

אסור לסרס או לתת לוטרינר בין יהודי ובין גוי לסרס בעלי חיים, בין זכרים ובין נקבות, בין בניתוח כלי ההולדה, ובין בהזרקה לייבוש השחלות וכד’.

יש שכתבו עצה לתת להם גלולות למניעת הריון של בני אדם ולטענתם מועילה אף לבעלי חיים.

מקורות:

שו”ע אבן העזר סי’ ה סעיף יב, ואיסור סירוס נקבות נחלקו הפוסקים אם הוא מן התורה או מדרבנן או משום צער בע”ח, והכרעת הפוסקים לאסור לכל הפחות מדרבנן, ואף לא על ידי אמירה לנכרי וכמבואר בשו”ע שם סעיף יד, וכמ”ש בנשמת אברהם (אהע”ז סי’ ה אות ט) בשם הגרש”ז אויערבאך, וכ”ד השבט הלוי (ח”ו סי’ רד) שאין להתיר לכתחילה לומר אפילו לגוי לסרס חתולות, איסור זה בכל ענין כמו שכתב בשו”ת הר צבי (יו”ד סי’ כג) שע”י זריקה נחשב ג”כ למעשה בידים ולא לגרמא.

2 תגובות

  עוז:

  גם חתולי רחוב שמתרבים בכמויות ואין אנשים בכמויות שיוכלו לגדלם ולכן מתים, רעעבים, נדרסים ועוד הרבה צרות, אין אפשרות לעקרם?

  ועוד שאלה, צריך לתת את הגלולות יום יום כמו לנשים? כי זה לא אפשרי. מה גם שעדין תהייה בעיה עם הזכרים.

  תודה מראש לרב מבעל תשובה חרדי,
  עוז

  רבני בית ההוראה:

  אנו לא התמננו ע”י בורא עולם לנהל את עולמו… באנו לעולם רק כדי לעשות את רצונו יתברך ולשמור את מצוותיו. ואם אחד מהמצוות הוא שלא לסרס בעלי חיים, זה המטרה ויעוד שלנו, בין אם יהיה לחתולים טוב ובין אם לאו.
  בהצלחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *